Renovace staré vlhké podlahy

Jedním z předpokladů příjemného bydlení je bezesporu přiměřená vlhkost obývaného prostoru. Jsou ale prostory, kde se nadměrné vlhkosti nedá vyhnout. Jedná se o koupelny, sauny, prádelny nebo o trvale nevytápěné technické místnosti, kterými jsou sklepy, garáže, spíže a další.

stará dřevěná vlhká podlaha

Je ideální, když se dá ovlivnit podoba takového prostoru již během procesu výstavby např. u novostaveb, rodinných domů nebo u rozsáhlejších rekonstrukcí starších objektů. Přitom je důležité myslet i na to, že základem jsou kvalitně provedené stavební práce.

V těchto případech je kladen důraz zejména na dokonalé provedení zemní hydroizolace, protože v už tak vlhkém prostoru není třeba komplikovat situaci ještě vzlínající zemní vlhkostí.

Již od počátku počítejte v projektu s dostatečným odvětráváním. Tam, kde ale nestačí jen okno, musí se ihned od počátku zakomponovat také nucený ventilační oběh.

Jsou ale také složitější situace v prostorách, kde stavební řešení ovlivnit nelze, a proto se zde zaměřte zejména na vhodnou volbu materiálů, které při rekonstrukci chcete použít. Velmi pečlivě ale vybírejte materiály pro nejvíce namáhanou část prostoru, který je trvale vystaven vlhkosti, a sice pro podlahy!

Materiály pro podlahové krytiny

Spíše nevhodné materiály

Na podlahy ve vlhkých místnostech nepatří logicky materiály, které jsou nasákavé a snadno na nich vznikají plísně. Pusťte tedy z hlavy koberce, většinu textilií, krytiny na bázi papíru nebo příliš tenké vrstvy dřeva, jako jsou dřevotřísky, sololity, laminátové plovoucí podlahy apod. Mez těmito druhy materiálů však můžete narazit na výjimky, které určitou míru odolnosti vůči vlhku vykazují.

Beton, kámen, keramika

Mezi absolutní klasiku pro vlhké prostory se řadí všechny „minerální“ materiály, jako je obkladový kámen, keramika či beton. Patří sem také nejen samonivelační cementové stěrky, které jsou ideální na plochy v garážích, dílen a suterénů, ale také např. široká škála betonových dekorativních stěrek, které mají řadu výborných vlastností. Jsou jimi např. vysoká odolnost proti mechanickému poškození, snadná udržovatelnost, ale hlavně mokrý betonový povrch téměř neklouže. Pro vlhké místnosti si můžete vybrat také keramické a kamenné dlažby a obklady s vyšší protiskluzností.

Vinyl, PVC a Marmoleum

K podlahovým krytinám zcela voděodolným patří také podlahy z PVC nebo plovoucí podlahy na bázi moderního vinylu. Na rozdíl od dlažby mají tyto podlahy nesrovnatelně lepší termoizolační vlastnosti a navíc jsou antibakteriální.

Dalším vhodným materiálem pro vlhké prostory je marmoleum. Jedná se v podstatě o přírodní linoleum z lněného oleje, borové pryskyřice a dřevité moučky. Všechny tyto složky marmolea vykazují všechny kladné vlastnosti jako PVC linoleum. Pokud ale chcete marmoleum instalovat v koupelně, mějte na paměti, že dokonale voděodolná je jen jeho lícová strana. Proto svařování jednotlivých pásů i zaizolování rohů a spár svěřte raději odborné firmě.

Dřevo

Jestliže jste milovníky dřeva, nemusíte se obávat použít tento přírodní materiál ani v místnostech s vyšší vlhkostí. Dřevo sice na výkyvy vlhkosti aktivně reaguje, ale pokud si vyberete hned na počátku vhodný typ dřeviny, který důkladně naimpregnujete, budete jej průběžně ošetřovat a zajistíte dostatečné odvětrávání prostoru, pak vám bude v těchto náročnějších podmínkách sloužit ještě mnoho let.

Konkrétně to znamená, vybírat z dřevin spíše tvrdších, jako jsou např. akát, dub či tropické a severské dřeviny. Dřevo následně nejlépe hloubkově a pod tlakem naimpregnovat proti plísním a nanést na něho kvalitní voděodolný nátěr, který se bude muset pravidelně obnovovat.

Rekonstrukce podlahy ve starším domě

Pokud se rozhodnete zrekonstruovat podlahu ve starším domě, bude nejlépe zakoupit již namíchaný sypký beton. Ten se pouze rozmíchá s vodou a ihned je připraven k použití.

Přípravné práce

Než však začnete rozebírat beton, počítejte s tím, že přípravné práce zaberou nějaký ten čas. Nejdříve je nutné vytrhat všechna prkna. Může se však stát, že po nimi bude podlaha velmi vlhká a na již vysloužilém dřevě se objeví plíseň od vlhkosti. Z tohoto důvodu bude třeba odstranit povrch do hloubky 15 – 20 cm, což provedete s pomocí lopaty a kolečka.

Co vše je na betonování podlahy potřeba?

Pro betonování je potřeba mnoho různých pomůcek a nářadí. Nutná je samozřejmě větší nádoba na rozmíchání betonu a nádoba vodu. Beton se ručně velmi obtížně rozmíchává, v praxi nejde skoro vůbec, proto je dobré, pořídit si speciální míchadlo. To se zapojí do elektrické vrtačky a rozmíchávání jde ihned jako po másle. Takovéto míchadlo se dá sehnat v každém hobby obchodě nebo ve stavebninách. Zde je nutné podotknout, že do něj rozhodně nebudete muset investovat velké peníze.

Seznam materiálu a nářadí pro betonování

Materiál:

  • sypký beton
  • vyrovnávací prkno
  • OSB desky
  • tekutá lepenka
  • šrouby a hmoždinky

Nářadí a pomůcky:

  • elektrická vrtačka (nikoliv AKU vrtačka)
  • míchadlo
  • zednická lžíce
  • 2x větší kýbl
  • AKU šroubovák
  • váleček na lepenku

Začátek betonování

Když už je povrch podlahy srovnán do roviny, můžete začít podlahu betonovat. Pokud nebudete chtít použít KARI sítě, tak zvolte tloušťku betonu přibližně 10 cm. Hned zpočátku je třeba vybetonovat si platle, které by měly být od sebe cca 50 cm. Jednu platli vždy natáhněte přes celou délku nebo šířku místnosti. Všechny platle umístěte k sobě vodorovně. Není nutné, aby to bylo úplně přesně, jde totiž jen o pracovní pomůcku.

Platle zarovnejte do roviny podle vodováhy a nechte asi 2 – 3 dyn ztvrdnout. Až budou platle tvrdé, můžete začít s kompletním betonováním.

Kompletní betonování podlahy

Po přípravě k betonování se rozmíchejte další beton a vylijte ho mezi dvě platle. Pomocí nějakého rovného prkna ho vyrovnejte. To uděláte tak, že prkno položíte kolmo na dvě platle, mezi které jste beton vylili a pomalým cukavým pohybem ze strany na stranu ho táhněte směrem k sobě. Ale pozor, zde je nutné hlídat, aby beton někde nechyběl a nevznikala nevyplněná místa nebo bubliny.

Takto vytvoříte celou podlahu a pomocí vodováhy vždy kontrolujte rovnost.

Nakonec za pomoci tenké vrstvy betonu a dlouhé latě nebo prkna srovnejte celou plochu místnosti do roviny.

Poté už jen počkejte na ztvrdnutí celé podlahy a zhruba po 3 dnech již bude zcela schůdná. Její úplné vytvrdnutí ale může trvat i několik týdnů, a proto je vhodné topit a často větrat.

Co ještě udělat?

Pokud je váš dům již hodně starý a extrémně vlhký, je ideální, přetřít betonovou podlahu ještě tekutou lepenkou, přes kterou vlhkost neprojde. Kyblík tekuté lepenky seženete v hobby market nebo v e-shopech.

Jestliže se rozhodnete umístit na betonovou podlahu koberec, avšak kvůli vlhkosti ho nechcete položit přímo na beton, pak je v tomto případě vhodná montáž OSB desek.

Není to nic složitého, práce postupuje rychle a čistě, ale je jen nutné neustále vše přeměřovat. OSB desky upevníte do betonu dlouhými samovrtnými šrouby, avšak nejdříve si musíte do betonu provrtat dírky a vložit do nich hmoždinky, aby vše pevně drželo.

Po dokončení vznikne betonová podlaha, která díky tekuté lepence nebude nasakovat vodu. Na desky pak už jen rozložíte koberec a vše je hotovo.