Renovace a oprava betonové podlahy
Betonové podlahy využívané velmi často v průmyslových a komerčních prostorách musí mít takové vlastnosti, které zaručí jejich dlouhou životnost a vysokou odolnost.
Betonové podlahy jsou sice velmi odolné, ale nejsou doživotní. V místech s největším zatížením se může opotřebovat finální nášlapná vrstva a povrch betonové podlahy již nemusí splňovat uživatelské vlastnosti. Z tohoto důvodu je nutné betonovou podlahu opravit a renovovat.
Určení stavu poškození
Před samotnou rekonstrukcí nebo opravou podlahy je nutné prozkoumat a určit stav poškození této podlahové krytiny. Někdy je lepší, když se porušený a drolící se beton nahradí přímo novou vrstvou kvalitního betonu. Je-li beton narušený jen na pár místech a ne do příliš velké hloubky, můžete se pokusit o jeho sanaci stavební chemií.
Odstranění poškozených částí
Během oprav a renovaci betonových podlah se musí důkladně odstranit uvolněný a vydrolený beton. Na konečné vyčištění se hodí vysokotlaký vodní čistič nebo průmyslový vysavač. Jestliže chcete betonovou podlahu opravit opravdu důkladně, pak vyřežte a odstraňte poškozená a vydrolená místa. Následně proveďte penetraci poškozených míst prostředkem, pomocí kterého se vytvoří spojovací můstek, který precizně spojí praskliny či výtluk s novým betonem.
Častá poškození betonových podlah
Mezi nejčastější poškození betonových podlah se řadí:
1. Prašnost povrchu podlahy – její příčinou je postupné znehodnocení povrchu podlahy a jeho drolení. Další příčinou může být mechanické poškození vlivem většího zatížení či vlivy okolního prostředí. Dle míry poškození lze zvolit níže uvedené opravy:
- penetrace podkladu
- opatření celého povrchu konstrukce nátěrovým systémem
- vytvoření nové, dostatečně únosné vrstvy
2. Malé trhliny v povrchu podlahy bez jiných závad – Trhlinky naznačují problém na konstrukci. Ten ale může mít více či méně závažných příčin, kterými jsou většinou trhliny způsobené objemovými změnami, které probíhají v počátečních fázích zrání betonu. Pokud jde jen trhliny mající menší šířky, pak je lze vyplnit pryskyřicí o nízké viskozitě.
3. Trhliny v povrchu podlahy, které jsou doprovázeny deformacemi – V tomto případě deformace oddělují konstrukci podlahy od podkladu a proto je zde riziko vzniku dalšího poškození. Aby se tomu předešlo, musí se vzniklé dutiny pod deformovanými částmi podlahy vyplnit a tím spojit konstrukci podlahy s podkladem.
4. Výtluky a jiné poruchy plochy - Pokud dojde ke vzniku poruch vlivem jejich špatné opravy, tak časem začnou v podlahových konstrukcích vznikat výtluky, nebo větší plošné poruchy. Opravy plochy vyžadují pečlivou přípravu podkladu. Místo opravy je nutno ostře ohraničit, a to tak, aby nedošlo k zakončení okrajů opravy tzv. „do nuly”.
Rekonstrukce betonové podlahy lehkým betonem
Lehký beton se ve stavebnictví široce využívá. Je vhodný pro rekonstrukce i drobné opravy. Jeho využití je možné nalézt při rekonstrukcích nebo realizacích betonových podlah bez dilatačních spár, jak v průmyslových, tak i v komerčních prostorách.
Betonová podlaha, kterou je třeba zrekonstruovat, se musí očistit a zbavit narušených a drolících se částí. Lehký beton se namíchá dle návodu, nalije se na podklad a upraví se stahovací latí a zednickým hladítkem do požadované výšky. Na podlaze z lehkého betonu bude možné chodit již za 24 hodin.
Jak renovovat starou betonovou podlahu
Betonovou podlahu tradičně naleznete v kotelnách a garážích, V těchto prostorách je používána již dlouho, ale až bude mít svá léta, bude třeba ji zrenovovat. Místy bude prasklá a vydrolená, proto bude možné ji vybourat a zhotovit novou, nebo ji něčím jen upevnit.
Aplikace nátěru
Nátěr na beton je nejlevnější avšak zdánlivě nejjednodušším řešením, protože jeho provedení je docela obtížné. Betonová podlaha musí být nejprve vyčištěná a vyrovnaná a nátěr je nutné nanést ve více vrstvách. Vrchní vrstva by měla přitom být kvůli větší zátěži silnější. Aplikovaný nátěr má také své výhody i nevýhody.
Výhody aplikace nátěru:
- levné řešení
- nátěr vytváří jednotný vzhled podlahy
Nevýhody aplikace nátěru:
- při volbě hladkého nátěru je kluzký
- škodí mu chemikálie a teplé pneumatiky
Pokládka betonu
Dalším řešením je použít opět beton. Není ale dobré položit novou vrstvu betonu na tu popraskanou, protože by ji nemusela unést. Především pokud bude muset vydržet velkou zátěž např. v garáži to není vhodné.
Výhody pokládky nového betonu:
- pokládka je velmi rychlá
- nepoškodí ji dlouho stojící těžké předměty a skříně
Nevýhody pokládky nového betonu:
- je nutné čekat na vyzrání
- bez izolace vydává chlad
- pokud si starou podlahu nevybouráte sami, tak značně se zvýší cena
Renovace staré betonové podlahy dlažbou
Dlažba je v současné době populárním řešením podlahových krytin, ale v kotelnách, garážích a podobných prostorách má své nevýhody. Glazované dlaždice jsou hodně kluzké, což vadí pohybu auta a keramické dlaždice zase často praskají. Pokládka dlaždic je ale dosti problematická, neboť beton se musí nejprve vyrovnat a zbavit mastnoty a nečistot. Je tedy nutné, aby byl rovný a čistý.
Výhody:
- snadná údržba
- velký výběr designu
Nevýhody:
- betonový podklad nesmí být příliš vlhký, aby se dlaždice daly vůbec položit
- za několik let, až praskne jedna dlaždice, už nemusí být stejný vzor k sehnání
PVC dlažba
Při pokládce PVC dlažby je také nutné předem vyrovnat povrch a nanést na něj penetrační nátěr, avšak pokládka této dlažby vyjde levněji, protože ho zvládne téměř každý.
Výhody PVC dlažby:
- velmi rychlá a snadná pokládka
- dá se kdykoliv rozebrat, protože není připevněna k podlaze
Nevýhody PVC dlažby:
- vyšší cena
- zatím se vyrábí jen jednobarevné dlaždice
Hodně záleží na tom, kam je podlaha určená, a proto nelze konkrétní radu poskytnout, je třeba vyhledat řešení na míru.