Renovace parket
Na starých parketách jsou po letech používání tmavé fleky, jsou poškrábané a matné, a proto na ně není zrovna radostný pohled. Musí se začít renovovat. Do jejich renovace se můžete pustit sami, ale jestliže nemáte dostatek zkušeností, je vhodnější a bezpečnější obrátit se na odborníky.
Příprava
Před renovací parket je zapotřebí vyklidit celou místnost. Je to proto, aby se řemeslníci dostali se strojem až k okrajům plochy. Před broušením odstraní okrajové lišty, a ty pak nahradí novými. Při dokládání nových parket, se dají parkety u okraje místnosti rozložit a silně poškozené nahradit novými. Firmy, které se zabývají renovací parket zákazníky ujišťují, že se nemusejí obávat většího znečištění v bytě, protože profesionální moderní brusky v sobě mají vestavěné vysavače, které většinu prachu vysají již při broušení.
Kdy přistoupit k renovaci parket?
K renovaci parket se obvykle přistupuje jednou za 10 až 20 let. Závisí to na frekvenci a intenzitě námahy podlahy. Mírně poškozené podlahy se začínají renovovat zbroušením jejich povrchu. Jestliže jsou parkety ještě v dobrém stavu, brousí se pouze původní zašlý a poškrábaný lak. Materiál parket se obrousí jen minimálně a to do hloubky cca 1mm.
Parkety, které jsou poškozeny více, se brousí do větší hloubky v několika vrstvách, zhruba do 3 mm. Pro každý nový brus je používán brusný papír s jemnější zrnitostí. Tak zakryje předchozí brus.
Po zbroušení se celá podlaha musí důkladně vysát. Pokud nebudete chtít zatmelit spáry mezi parketami, tak se aplikuje nová úprava povrchu. Tato úprava se může provést buď vodou rozpustným lakem nebo olejem či voskem.
Pozdější ošetřování parket se u všech povrchových úprav provádí podobně, ale pokud máte parkety olejované, je u nich zapotřebí obnova svrchní vrstvy speciálním přípravkem, který lze pořídit v hobby obchodech, nebo ve speciálkách s podlahami.
Silně poškozené podlahy
Přebroušení a nové nalakování nepomůže ale každé podlaze. Pokud se parkety pohybují a vržou nebo se celá podlaha snižuje do svého středu, tak bude muset v tomto případě zasáhnout odborník, který navrhne jen částečnou opravu, nebo rozebrání a přeskládání všech parket.
Jako první se většinou brousí střed celé místnosti a při broušení se používá velká pásová bruska. Částečná oprava se rozlišuje podle toho, jestli je třeba vyměnit jen pár parket u kraje či v rohu místnosti, anebo jestli jsou poškozené parkety uprostřed plochy. Parkety, které jsou na okraji místnosti, se dají rozložit, poničené se mohou nahradit novými a příslušná část se znovu seskládá.
Pokud se nahrazují staré parkety, tak odborníci vyhledávají nové parkety v podobném odstínu, který má zbytek podlahy.
Pokud je podlaha z parket poškozená silně nebo na hodně místech, může být odborníkem doporučeno ji celou rozebrat a znovu ji seskládat dohromady. V tomto případě se parkety obrousí od zbytků starého lepidla, původní povrch, na kterém byly parkety uloženy, se očistí, vyrovná a parkety se opět přilepí.
Postup renovace parket
1) Důkladně analyzujte stav podlahy
V první řadě je nutné krátce analyzovat stav vašich parket. Jsou-li jen trochu zašlé a jsou na nich v některých místech tmavší fleky nebo nečistoty, pak postačí mělčí broušení. Jestliže jsou ale v parketách viditelné rýhy nebo pokud jsou parkety opravdu hodně zašlé, tak se přistupuje k hrubšímu broušení.
Dále je třeba zvážit, zda všechny parkety zachováte, nebo budete některé vyměňovat. Jestliže ale nemáte s páčením a vysazováním starých a zasazování nových parket žádné zkušenosti, je lépe požádat o pomoc odborníka.
V případě, že parkety měnit nebudete, připravte si potřebný materiál a vybavení
2) Příprava materiálu a vybavení
Předtím, než začnete parkety brousit, je zapotřebí podlahu připravit a zakoupit potřebný materiál:
- škrabku na barvu
- nástroje k tmelení
- nástroje na lakování
- nářadí k odstranění podlahových lišt. Ty je nejlépe odstranit předem.
- vysavač
Před broušením parket je nutné se ujistit, zda po odmontování lišt nezůstal nikde žádný hřebík, který mohl poškodit brusný stroj nebo způsobit rýhy na podlaze.
Pokud nemáte vlastní brusku na parkety, tak si ji budete muset půjčit. Doporučují se brusky na parkety s odsáváním.
3) Broušení parket
Pokud jsou parkety ještě v dobrém stavu, stačí obrousit jen zanesený a poškrábaný lak. Brousí se do hloubky asi 1 mm.
Lak více poškozený se brousí do mírně hlubší vrstvy. Jsou to zhruba 2-3 mm podle rozsahu poškození. Lak z více poškozených parket by se neměl obrušovat do hloubky větší než 3 mm, zasáhlo by to totiž do samotné parkety.
Jak brousit parkety
Broušení parket se provádí šikmo směrem k vláknům parket. Pokud se ale provádí jemné přebrušování např. po lakování, brousí se po vláknu dřeva. Musí se ale brousit ve více vrstvách a každý nový brus se ještě musí zjemňovat v zrnitosti brusného papíru, který musí být vždy jemnější než předchozí, aby zmizely známky po broušení.
Běžně opotřebované a zašlé parkety se začínají brousit hrubě, a sice o zrnitosti brusiva P40, pak následuje P60. Nakonec je nutné parkety ještě přebrousit jemným brusným papírem P100.
4) Budete potřebovat vysavač
Po ukončení základního přebroušení je nutné podlahu důkladně vysát. Mějte na paměti, že po broušení budete muset vysypat parketové piliny usazené v odpadovém pytli, protože v pilinách by mohl být hřebík, který by mohl piliny při velkém zahřátí zapálit
5) Tmelení
Pokud jste se rozhodli, že budete tmelit, tak teď je na to správný čas. Vyhovovat vám budou piliny z nejhrubšího broušení, které jsou smíchané s tmelící hmotou.
6) Lakování, voskování a olejování parket
Broušení a lakování parket je časově náročné. Lak nanesený po několika broušeních totiž několik hodin schne. Jakmile základní lak ztvrdne, musí se parkety ještě jemně přebrousit buď ručně nebo brusnou mřížkou o zrnitosti 100. Před tímto přebrušováním je vhodný čas k položení obvodových lišt.
Jestliže budete chtít parkety také naolejovat, nejlépe tak učiníte širokou nerezovou špachtlí a štětcem. Ke vtírání oleje do parket se výborně hodí rotační bruska s hnědým padem, což je odolnější a tvrdší houbička. Další vrstvu oleje pak nanášejte dle instrukcí výrobce.
Další možná úprava zbroušených parket je voskování. Při něm se používají polymerové vosky. Pokud využijete olej a vosk, tak svým parketám zajistíte odolnost proti oděru stejnou jako při lakování.
Kdy stěhovat nábytek na zrenovované parkety
Vždy to závisí na typu konečné úpravy parket. Jestliže jste parkety lakovali, můžete po podlaze začít chodit teprve následující den po zaschnutí posledního nátěru. Lak bude mít finální tvrdost až teprve po týdnu až dvou, do této doby můžete po podlaze chodit a nastěhovat i lehčí nábytek. Těžký je lepší nastěhovat až po alespoň jednom týdnu schnutí.
Jinak je tomu u olejování. Olej po podlaze roztíráte a ten se musí do parket vsáknout. Druhý den olejování opakujte a po třech dnech schnutí můžete na parkety použít ještě voskovou emulzi. Po týdnu lze na naolejovanou podlahu zpět nastěhovat nábytek, aniž byste se museli obávat poškození nově zrenovovaných parket.