Tmelení parket
Tmelení parket je významným postupem při celkové renovaci podlah. Tmelení parket se provádí jen za předpokladu, že stávající starší podlaha je pevně spojena s podkladem, a proto nedochází k žádnému „rozvrzávání“.
Dále se parkety tmelí kvůli rozestupu starých parket, což je přirozený jev, poněvadž teplota, vlhkost a v neposlední řadě i kvalita podkladu (pevnost, pružnost apod.) mají na dřevo značně velký vliv. Ale u některých dřevin je tento jev patrný méně a u některých zase více.
Tmelení parket a renovace parket
Staré a celé roky používané parkety nevypadají zrovna hezky a není na ně ani radostný pohled. Po tolika letech používání jsou často matné, poškrábané, občas mívají tmavé fleky a spáry mezi parketami mohou být i velmi popraskané či dokonce zcela vypadané. Každá podlaha tvořící velmi důležitou součást domova, pokoje nebo kanceláře se časem ušpiní, poškodí a tím se znehodnotí. Ale staré parkety není pokaždé nutné vytrhnout a položit nové.
Pro renovaci dřevěných podlah budete potřebovat:
- Válcovou brusku na parket, brusné válce a pytel na prach,
- Brusku na okraje podlah, brusné papíry a taktéž pytel na prach,
- Malé excentrické brusky a brusné papíry,
- Spárový tmel na dřevěné podlahy a rovnou kovovou špachtli,
- Lak na podlahu, váleček nebo štětec a vaničku na barvu,
- Ochranné pomůcky (respirátor, špunty do uší, rukavice),
- Běžné nářadí a úklidové vybavení.
Postup tmelení parket
Než přistoupíte k poslednímu broušení podlahy, bude třeba vyplnit veškeré spáry a praskliny spárovacím tmelem. Plnící látkou je v tomto případě tmel, který se smíchává s brusným prachem v poměru 1:1. Tento tmel má podobný odstín barvy jako položené parkety.
- Zcela první tmelení se provádí nerezovou ocelovou stěrkou. Vzniklá hmota se pak stejnoměrně rozetře po celé ploše podlahy. Uděláte nejlépe, když budete roztírat ve tvaru osmičky a šikmo ke spárám, čímž se zatmelí celá podlaha tak, že nejvíce materiálu zůstane ve spárách. Zaschnutí směsi trvá asi 30 minut.
- Jestliže jsou spáry větší a tmel se začíná propadat, pak se musí celý proces i několikrát opakovat, Tmelení parket se provádí tak dlouho, dokud spáry a praskliny nejsou zcela zaplněny do roviny podlahy.
- Po vytmelení podlahy a vyschnutí spár se provádí jemné broušení parket.
- Po posledním broušení se celá podlaha důkladně vysaje.
Takto vytmelená, obroušená a čistá podlaha je již připravena na to, aby na ní mohly být provedeny povrchové úprav, jako je lakování nebo naolejování parket tvrdým voskovým olejem.
Zdařilá renovace parket však závisí na správném zhodnocení stavu podlahy.
Tmelení mezer mezi parketami
Po broušení místnost s opravovanou podlahou vykliďte a vysajte prach nejen z podlahy, ale i z okrajů a spár mezi jednotlivými parketami. Pokud budou některé spáry uvolněné, můžete je při vysávání ještě pročistit rovnou kovovou špachtlí a pak již můžete začít s jejich tmelením.
K tomuto úkonu budete muset mít tmel přímo určený pro dřevěné podlahy, který obvykle bývá bezbarvý. Správný odstín tmelu získáte smícháním s dřevěným prachem, který jste si ponechali z druhé a třetí fáze broušení podlahy. Vždy však postupujte dle pokynů výrobce vašeho tmelu uvedených na etiketě!
Tmel se nanáší po celé ploše podlahy a roztírá se kovovou špachtlí. Postupujte však směrem ke dveřím, abyste z místnosti mohli odejít, aniž byste po čerstvě vytmelené podlaze šlapali. Tmel většinou zaschne asi po hodině.
Finální broušení a kontrola
Po zaschnutí tmelu a dokonale utěsněných spár přichází na řadu finální broušení. Podlahu zbrousíte brusným papírem o zrnitosti P100 nebo P120 a pak zkontrolujete, zda je podlaha všude obroušená rovnoměrně a nejsou na ní žádné rýhy, nečistoty, fleky, mezery v tmelu nebo jiné vady. Ty případně opravíte očištěním, opětovným zatmelením nebo lokálním zbroušením excentrickou bruskou.
Vysajte všechen prach
V dalším kroku je opravdu nezbytné, odstranit z místnosti všechen prach, a proto budete muset jak celou podlahu, tak i její okraje a spáry opět důkladně vysát. Kromě podlah se však zaměřte i na radiátory, okna, zásuvky, a také na stěny v místnosti.
Drobný prach se však může zachytit všude. Snažte se proto udělat všechno možné, aby se tak nestalo. Opět jej vysajte a zvířený prach nechte dosednout a po chvíli místnost znovu vysajte. Tento postup musí být opakován i několikrát.
Finální ošetření dřevěné podlahy, resp. lakování parket
Teprve pak můžete přistoupit k nejčastějšímu ošetření podlahy ze dřevěných parket tím, že ji nakonec naolejujete. K dostání je nepřeberné množství různých laků na dřevěné podlahy. Vaše podlaha pak bude vypadat zase jako úplně nová.