Vosk na parkety
Opotřebované a poškozené povrchy dřevěných podlah je nutno vyčistit a na ochranu jejich povrchu použít nějaký vhodný vosk na podlahu.
Pořídili jste si dřevěnou podlahu parketovou, prkennou, mozaikovou nebo i dřevěné zámecké čtverce a nyní přemýšlíte nad jejich povrchovou úpravou? Použít vosk, olej, lak nebo tvrdý voskový olej? A co třeba oživit povrch prastarou a ověřenou metodou údržby klasickým voskem na parkety? Vosk na parkety efektivně ochrání jejich povrch a skryje drobné škrábance.
Málokdo v dnešní době používá vosk na parkety sám. Nejednou staré i nové parkety podstoupily tento tradiční rituál, který je známý jako drátkování a voskování parket, avšak s potěšením ho téměř nikdo nevykonával. Ale existuje alternativní metoda údržby, pomocí které se podlahy oživí, a tou je strojové mezibroušení a následující povrchová úprava, při které se používá tvrdý voskový olej, refresher voskového oleje či vosk na podlahu.
Dnes si můžete najmout podlahářskou firmu, která se na tento typ služeb specializuje, a je jen na vás, kterou si vyberete. Současný postup voskování se od ručního voskování parket moc nezměnil. Nejdříve se musí podlaha velmi důkladně mechanicky vyčistit, aby byla přichystaná na aplikaci ochranného filmu na bázi vosku.
Dřevěné olejované podlahy se voskují pomocí přípravků na bázi vody. Vosk na podlahy na vodní bázi utvoří na dřevěných podlahách leštitelný ochranný a protiskluzový film, uchrání podlahy před poškozením a dodá hedvábný lesk. Dalším postupem je impregnace a voskování podlah za pomoci vosku na bázi rozpouštědel, které na dřevěných podlahách vytvoří tvrdou ochrannou vrstvu. Tento povrch je také snadno leštitelný.
Vosk na podlahy rozdělujeme podle povrchové úpravy podlah na:
- Vosk na podlahy dřevěné olejované
- Vosk na podlahy dřevěné lakované
Vosk na podlahy dřevěné olejované
V tomto případě se postupuje napuštěním dřeva tekutým voskem, jež je na bázi včelího vosku. Rozpuštěný vosk či olej vnikne do dřeva a zaplní jeho póry. Tento proces zajistí ochranu dřevěného povrchu proti vlhkosti, a to přispěje k jeho snadné údržbě. Vosk na parkety, který byl na dřevěnou podlahu použitý, vyvolá efekt hladkého povrchu. Vrstva laku povrch dřeva uzavře a vosk utvoří na povrchu jemný ochranný film.
Vosk na parkety dřevěné lakované
Voskování lakovaných podlah se provádí metodou tzv. polymerizace. Vosk vyrobený na bázi polymerové disperze se aplikuje na lakovaný, voděodolný povrch podlah. Tento postup se používá na druhy podlah, jako je lakované dřevo, přírodní linoleum s polyuretanovou povrchovou úpravou, na lakovaný korek a laminátové podlahy. Aplikací disperze se dosáhne vyplnění mikroskopických pórů v ochranném laku a tím uzavření povrchu krytiny. Současně se vytvoří nová ochranná vrstva.
Voskování podlah polymerizací se zvýší odolnost podlah proti opotřebení. Takto ošetřené podlahy se méně špiní a snadněji udržují. Navíc se u těchto podlah dosáhne dobrých protiskluzných vlastností.
Výhody
Voskováním parket se zachová jejich přirozený vzhled a struktura dřeva. Vznikne tak ochrana, která je vhodná zejména pro dřevěné podlahy katrované, kartáčované, profilované a ostatní s reliéfními úpravami povrchů. Tato metoda se může použít také pro dřevěná prkna s přiznanou mikrospárou. Pokud již k poškození podlahy dojde, pak stačí postižené místo jen přebrousit padem a převoskovat.
Nevýhody
Nevýhodou dřevěných voskovaných parket je náročnější čištění a údržba nežli u podlah s tvrdými povrchy. Při běžném užívání voskovaných a olejovaných podlah často dochází k jejich rychlejšímu a snadnějšímu zašpinění. Proto se doporučuje provést na podlaze s tímto povrchem alespoň jednou ročně mezibroušení nebo vykartáčování a poté přeleštění a impregnaci.
Jak tvrdé podlahy navoskovat
Podlahy z tvrdého dřeva zachováte stále krásné, když je budete chránit a pravidelně voskovat. V tomto článku vám přinášíme základní tipy a triky, které budete potřebovat o voskování dřevěné podlahy vědět.
Proč voskovat
Vosk je používán k ochraně a utěsnění dřevěné podlahy. Pokud nevíte, který vosk je pro vaši podlahu ten nejvhodnější, poraďte se s prodejcem podlah, anebo si najděte všechny informace o materiálu vaší podlahy. Jakmile podlahu navoskujete, dávejte pozor, aby vaše podlaha nebyla příliš kluzká. Níže najdete jednotlivé druhy vosku a způsob jejich použití.
Klasický vosk
Vyberte si libovolný vosk v plechovce určený pro nelakované parketové podlahy, korek, pravé linoleum či beton. Na žádné podlahy z vinylu nebo již zcela hotové podlahy nepoužívejte nikdy žádnou voskovou pastu. Když budete postupovat dle výrobcem uvedeného návodu, zajistíte si dlouhotrvající lesk.
- Navlhčete měkkou, barvu nepropouštějící tkaninu a řádně ji vyždímejte téměř do sucha, abyste zamezili hadříku vsáknout až příliš mnoho vosku.
- Naneste vosk rovnoměrně a lehce po celé podlaze a zapracujte ho do povrchu podlahy.
- Pokud preferujete měkký vosk, použijte tekutou náhradu k pastě.
- S ohledem na to, jak voskovaný povrch usychá, bude vypadat podlaha kalně. Do vysokého lesku podlahu vyleštíte buď čistým ručníkem, nebo froté mopem.
Tekutý vosk nebo olej
Tekutý vosk nebo olej se používá na linoleum, nelakované tvrdé dřevo nebo korek. Opět postupujte dle návodu na etiketě. V tomto případě se jedná o snadnější používání, než u klasického vosku, ale tato povrchová úprava zase nevydrží příliš dlouho.
- Navlhčete hadřík, který nepouští.
- Rovnoměrně naneste vosk po podlaze.
- Vše pečlivě rozetřete a nechte vosk zaschnout.
- Jak se rozpouštědlo začne odpařovat, začne být podlaha lesklá.
- Po zaschnutí a odpaření podlahu vyleštěte čistým ručníkem nebo jinou pomůckou.