Podlahové mycí stroje

Podlahové mycí stroje jsou dnes již typickou součástí vybavení úklidových firem. Jejich pořizovací náklady nejsou sice nízké, ale investice do nich vložené výrazně zvýší efektivitu úklidu podlah ve velkých prostorách. Podlahové mycí stroje podlahu umyjí a rovnou také vysuší. Základní výbavou každého podlahového mycího stroje je nádrž na čistou a nádrž na odpadní vodu, dále válcové nebo diskové kartáče, sací motor a sací lišta.

Podlahový mycí stroj

Široké možnosti využití

Možnosti použití podlahových mycích strojů jsou opravdu velmi široké. Dají se úspěšně používat na všechny typy omyvatelných povrchů, a to od PVC, marmolea, linolea až po povrchy z litého betonu, slinuté dlažby nebo přírodních a umělých kamenů. Ale dřevěné nebo ostatní porézní povrchy se musí před použitím strojů ošetřit emulzí na podlahy. Na druhé straně nejsou podlahové mycí stroje vhodné na drsné povrchy, jako je nehlazený beton, asfalt nebo zámková dlažba.

Jaké podlahové stroje existují?

Podlahových mycích strojů jsou čtyři typy:

  • s chodící obsluhou
  • se stojící obsluhou
  • se sedící obsluhou (s posezem)
  • leštící nebo drhnoucí (jednokotoučové stroje, tříkotoučové stroje)

Každý podlahový mycí stroj (kromě jednokotoučových leštících) pracuje na základě dávkování roztoku na talířový nebo válcový kartáč, který se otáčí. Krouživým pohybem kartáče se podlaha umývá, přičemž sací lišta, která je umístěná za kartáčem nebo celým strojem odsává různé rozmyté a uvolněné nečistoty.

Výběr stroje

Při výběru stroje je třeba zaměřit se na základní funkční parametry, kterými jsou mycí vlastnosti, dostatečné odsávání mycího roztoku a především kvalitní vytírání do sucha. Také je ale dobré věnovat pozornost samotné konstrukci podlahového stroje - jestli je vyrobena z odolných materiálů, jaká je kvalita jejich zpracování a jak je zajištěný přístup k nádržím a motorům.

Pro výběr správného podlahového mycího stroje je také dobré znát:

  1. velikost čištěné plochy
  2. materiál podlahy
  3. druh znečištění
  4. nutnou dobu úklidu - periodický nebo nárazový úklid

1) Velikost čištěné plochy a její členění 

To je první otázka, která je nutná pro výběr správné velikosti stroje. Každý výrobce totiž u podlahových mycích strojů uvádí plošný výkon zařízení

Plošný výkon je:

  1. teoretický a je vypočítaný při rychlosti a pracovní šířce daného stroje. Teoretický plošný výkon je vždy o trochu vyšší než praktický.
  2. praktický, který udává reálnou velikost uklízené plochy.

Kromě velikosti čištěné plochy je také užitečné znát její členitost, neboť v každém prostoru jsou různé překážky a je nutné, aby se vybrané zařízení dostalo do každé uličky, která se bude čistit. Od těchto faktorů se odvíjí pracovní šířka stroje.

2) Pohon podlahového mycího stroje

Podlahové mycí stroje jsou poháněny dvěma pohony:

a) Elektrický pohon - síťové napětí 230V

Výhodou elektrického pohonu je v podstatě prakticky nepřetržitá doba čištění a nižší pořizovací cena než u bateriového pohonu 
Nevýhodou elektrického pohonu je naopak omezení kvůli nutnosti přístupu k elektrické zásuvce při vysoké členitosti plochy a nutnost držení neustálé pozornosti nad elektrickým kabelem proti poškození.

b) Bateriový pohon:

  • menší podlahové mycí stroje mají bateriový pohon A/ 12 V.
  • u středních podlahových mycích strojů, které mají vyšší životnost motorů a často i u podlahových mycích strojů s posezem pro obsluhu je bateriový pohon B/ 24 V.
  • vyšší kategorie podlahových mycích strojů majících vysokou životnost motorů a podlahové stroje s posezem pro obsluhu mají pohon na baterie C/ 36 V.

Výhodou bateriového pohonu je pohodlné čištění i při vysoké členitosti plochy. Odpadá zde neustálá pozornost nad elektrickým kabelem.
Nevýhodou bateriového pohonu je naopak doba čištění závisející na nabití baterií a také vyšší pořizovací cena oproti strojům s elektrickým pohonem.
 
Avšak pohon větších podlahových mycích strojů, převážně se sedící obsluhou, může být i naftový, benzinový nebo i plynový. 

3) Kartáče podlahového stroje pro určité typy podlah a ploch

Při výběru podlahového mycího stroje je třeba si upřesnit, jestli dáme přednost zařízení s talířovým nebo válcovým kartáčem.

Talířové kartáče

Je všeobecně známo, že diskové nebo-li talířové kartáče skvěle myjí, ale méně drhnou. Tyto kartáče se hodí spíše pro rovné plochy.

Válcové kartáče

Válcové kartáče zase lépe drhnou a hodí se pro nerovné plochy, jako je např. dlažba, protože štětiny válcového kartáče se lépe dostanou do spár a různých mezer a kvalitněji myjí i vlnité plochy a protiskluzovou dlažbu.
Pro mytí velmi členitých a zastavěných ploch, kde je zapotřebí pohyb se strojem vpřed i vzad, se doporučuje podlahový stroj s válcovým kartáčem a sacími lištami umístěnými před i za kartáčem.

Čisticí – leštící pady

Pady jsou vyrobené z polyesterových vláken a k dostání jsou jejich různé tvrdosti-hrubosti. Dají se pořídit jemné pro leštění až po hrubé pro drhnutí.
Pady je možné nasadit přímo na klasické talířové kartáče. Pro podlahové stroje existují také držáky, nebo-li tzv. unašeče padů.
Všechny druhy padů se hodí pro hladké, rovné i pórovité podlahy. Pady světlejších barev jsou vhodné na mytí, leštění nebo drhnutí. Na podlahu je nejméně agresivní bílý pad. Pady tmavých barev se zase hodí na velmi silné znečištění, ale je třeba dávat pozor, aby se podlaha nepoškodila.

Před volbou tvrdosti kartáče či padu je nutné provést zkoušku na podlaze a zjistit, jestli vybraný kartáč/pad podlahu nepoškodí.

4) Použití vhodných chemických prostředků

 Vhodný výběr chemických přípravků umožní rychlejší a kvalitnější práci s podlahovým mycím strojem.
Avšak ještě před výběrem a použitím chemických přípravků je třeba provést jejich zkoušku na čištěné podlaze, aby nehrozilo její poškození. Například na mastnoty jsou vhodné přípravky s vyšším pH a na uvolnění zbytků cementu, nebo jiných vápenných znečištění se naopak používají přípravky s nižším pH.

Zásady pro údržbu podlahového stroje

Podlahový mycí stroj představuje vysokou investici. Její výše se pohybuje od několika desítek až stovek tisíc korun. Avšak vysoká pořizovací cena je zase vyvážena jejich účinností při čištění podlah a poměrně dlouhou životností. Její délka ale závisí na řádné údržbě.

Po ukončení práce je třeba:

  • vypustit zbylý čisticí roztok z nádrže na čistou vodu a propláchnout ji a stejně tak propláchnout i nádrž na nečistoty
  • zkontrolovat průchodnost hadic
  • prohlédnout kartáče nebo pady
  • zkontrolovat opotřebení zadní stírací gumy
  • řádně dobít baterie, protože mají omezený počet nabíjecích cyklů, a pokud se zásady správného dobíjení řádně nedodržují, tak to radikálně omezuje jejich životnost.