Parní čištění podlahy
Parní čistič je přístroj, pomocí kterého snadno odstraníte zaschlé a odolné skvrny, mastnoty, bakterie i alergeny. Skvěle účinkuje nejen na podlahy a obklady, ale také na tkaniny, matrace nebo interiér automobilu.
Kromě vysoké účinnosti čištění je jeho přednostní také absence jakékoliv chemie. Parní čističe totiž fungují na jednoduchém principu - součástí jejich struktury je nádržka na vodu. Voda v nádržce se při zapnutí čističe začne ohřívat, a jelikož jsou molekuly plynu větší nežli molekuly vody, vznikne přetlak. Při čištění pak postačí jen stisknout páčku, a tryska následně odvede páru o teplotě 100°C ven. To jediné, co k činnosti tohoto pomocníka potřebujte, je destilovaná voda a elektrická zásuvka.
Hlavní výhody parního čištění
- Všestranné použití v celé domácnosti,
- Šetrnost k životnímu prostředí,
- Jednoduchost obsluhy,
- Znamenité řešení pro astmatiky, alergiky a osoby s citlivou pokožkou,
- Při úklidu dochází k víření prachu.
Kde všude lze parní čištění použít
Kvalitní parní čistič (především parní vysavače) je možné použít při úklidu celé domácnosti. Čištění parou se hodí i pro grily, žaluzie, hračky, lustry atd. Navíc si často poradí i tam, kde všechno ostatní selhává. Níže uvádíme přehled veškerých možností, kde se parní čistič dá využít.
- čištění dlažeb, plovoucích podlah, obkladů a linolea,
- hloubkové čištění matrací, koberců a čalounění,
- čištění spár, škvír, mezer a všech nepřístupných míst,
- čištění kuchyní, ledniček, odpadkových košů, mrazniček, digestoří, trub, dřezů a sporáků,
- čištění koupelen, WC, odpadních sifonů, vodního kamene,
- čištění okenních rámů, dveří, záclon, žaluzií, oken a zrcadel,
- čištění nábytku (avšak jen nábytek, který odolá horké páře a není napuštěný voskem),
- čištění automobilů (exteriéru, interiéru, a hliníkových disků kol),
- při žehlení, čištění oděvů a látek,
- odstranění prachu z pokojových květin,
- odstranění prachu z křišťálových servisů a lustrů,
- k dezinfikování dětských hraček,
- čištění teras a venkovních ploch,
- čištění a odmašťování zahradního a dílenského nářadí a mechanických částí strojů.
Nevýhody a rizika parního čištění
I když se může zdát, že parní čištění má jen samé výhody, přece jen ukrývá i svá úskalí, a proto je tato metoda gruntování poměrně nebezpečná. Horká pára z čističe vás totiž může snadno opařit. Při úklidu proto dodržujte všechna bezpečnostní opatření, která naleznete na etiketě od výrobce.
Čištění parou není navíc příliš účinné na silně připálené povrchy (např. sporáku či trub). Také není příliš vhodné pro materiály a povrchy, které nejsou odolné vůči vysoké teplotě a vlhkosti, jako je např. alcantra, či dřevěné voskované podlahy a nábytek.
Další nevýhodou je také fakt, že po parním čištění na čištěných površích zůstávají velmi často čmouhy, jež vznikají při kondenzaci páry a nečistot, a tak je vhodné čištěné místo současně stírat savou utěrkou.
Pro které povrchy a materiály není parní čištění vhodné
- všechny materiály choulostivé na vysokou teplotu (hedvábí, vlna a některé plasty),
- některé typy potahových látek,
- syntetická kůže (ekokůže),
- pravá kůže,
- všechna elektronika a elektrická zařízení,
- všechny povrchy a materiály citlivé na působení vlhkosti (tapety, papír, nátěry ředitelné vodou a barvy),
- dřevěné parkety a podlahy s olejovou nebo voskovou povrchovou úpravou.
Tipy využití parního čističe
V tomto článku najdete velké množství příkladů a tipů, které Vám práci s parním čističem ještě více usnadní.
Mastné usazeniny
- V módě je právě ušlechtilá ocel, která však vypadá dobře jen tehdy, není-li na ní mastný film. Obzvláště dobré výsledky budete mít při použití soft potahu z plyšového veluru a žlutého hadříku s mikrovlákny ze sady utěrek s mikrovlákny, které jsou určeny do kuchyně.
- Jestliže je mastný film starší, pak se nevyhnete namáhavému drhnutí. V těchto případech přidejte pokaždé páru.
- Tuk se v hadříku postupně hromadí, a proto hadřík občas vyměňte.
- Krok za krokem čistěte střídavě plochu – v jedné ruce mějte hubici, ve druhé čistý hadřík.
- Aby byl výsledek bez šmouh, plochu napařte a doleštěte žlutým hadříkem s mikrovlákny.
Varná deska a sporák
- Skleněná keramika na sporáku je pro mnoho způsobů čištění problémovou zónou – ne pro parní čistič. Přes kulatý kartáč natáhněte ještě tak zvanou spirálu z ušlechtilé oceli, kterou seženete v každém obchodě s domácími potřebami.
- Nemusíte se obávat, protože společně s párou k poškrábání skleněné části nedojde. Pára totiž při čištění vytvoří kluznou vrstvu. Okraje a spáry na rámu desky lze čistit i bez potahu kartáčem bodového paprsku.
- Silně znečištěné plochy dobře napařte, nechte je trochu změknout. Nečistoty se pak dají odstranit lépe a vytvoří se kluzná vrstva k využití spirály z ušlechtilé oceli.
- Pro čištění sporáku je ideální kulatý kartáč se škrabkou. Umělými žíněmi, které jsou odolné proti horku, se dostanete do každého koutu a hrany. Nečistoty ulpívající z připáleného tuku a vodního kamene bez námahy odstraníte tímto speciálním kartáčem. Na závěr, stejně tak jako u keramiky, vytřete do sucha.
Čištění spár
- Pro čištění spár je vyhovující tryska s bodovým paprskem, na kterou se nasadí ještě kulatý kartáč.
- Rovný napařením a rychlým pohybem drhnutí odstraníte i ty nejtvrdší usazeniny nečistot.
- Po parním čištění plochu vytřete utěrkou do sucha. Ale pozor na silikonové spáry – ty napařujte jen krátce, aby se materiál nepoškodil.
Parní čištění dlažby
- Pokud jsou na ploše dlaždic silné nečistoty, tak je nejdříve vyčistěte podlahovou tryskou. Kartáče svými účinky drhnutí mechanicky odstraní usazené nečistoty.
- Abyste dlaždicové podlahy vyčistili rychle, napněte na podlahovou hubici utěrku tak, aby trochu přesahovala a pak ji pevně upevněte.
- Po uvolnění páry posunujte tryskou sem a tam, a již není třeba neustále páru přidávat. Aby spára byla čistá, pohybujte tryskou jak napříč, tak i diagonálně ke spáře.
Čištění laminátové podlahy
- Před čištěním podlahu vysajte.
- Parním čističem s řízením množství páry (nejnižší stupeň) lze vyčistit také laminátovou či parketovou podlahu (avšak ne voskovanou nebo olejovanou!). Pracujte se dvěma utěrkami tak, aby se na plochu dostalo co nejméně páry.
- Parní čistič používejte jen v režimu páry. Nezůstávejte s tryskou vypouštějící páru na jednom místě déle a dávejte pozor, aby nevznikaly kaluže. Vlhkost, která zbyla, pak rychle uschne a bude beze šmouh.
Jak vybrat parní podlahový čistič
Chcete-li k uklízení podlahy využít techniku, tak existují dva typy parních čističů - podlahové parní čističe a parní mopy. Obojí použijete nejvíce k běžnému úklidu v domácnostech, kancelářích, třídách s hladkou podlahou. Tyto čističe využívají páry, která dokáže rozpustit zaschlé šmouhy, bez potřeby hrubé síly nebo saponátu. Textilií, která patří ke spodní části hubice nebo rotačních válců, nečistotu po napaření ihned setřete.
Některé čističe mají tlakovou nádrž, která nedovoluje dolévat vodu kdykoli je třeba. Voda se může dolít, až přístroj vychladne a v nádrži klesne tlak. V tomto případě se jedná spíše o zastaralý systém vytváření páry. Častěji se setkáte s dvoukomorovým systémem. Ten má od vodní nádrže oddělený bojler, díky kterému se voda může dolévat kdykoliv a uživatele přístroj při úklidu časově neomezuje.
Je však důležité myslet na to, že než se parní mop použije, měla by být provedena práce s vysavačem nebo smetákem. Sypké nečistoty a drobky by totiž parní mop hrnul před sebou.
Některé parní čističe lze použít jen na podlahy, jiné zase třeba na okna nebo během dobývání špíny ve štěrbinách. Výrobci o některých parních přístrojích tvrdí, že dokážou zdokonalit vzhled koberců, a proto mohou být součástí balení také různě velká množství speciálních hubic, trysek či nástavců, které se dají snáze použít ve speciálních situacích, jako například při čistění škvír, spár, rohů a zákoutí.
Kromě výše uvedených typů přístrojů jsou k dispozici ještě menší ruční parní čističe. Tyto lze použít kupříkladu na okna nebo v úzkých prostorách. Lze je koupit buď samostatně, anebo někdy bývají jednotlivou součástí parních mopů.
Parní mopy připomínají svým vzhledem tyčové vysavače. Nádrž na vodu je u nich umístěna přímo na těle přístroje. Mopy se hodí spíše k menšímu úklidu, jako např. v kuchyni nebo k rychlému vytření rozlité tekutiny. Nejsou však tak výkonné jako pojízdné parní čističe, takže za jejich pořízení zaplatíte obvykle méně.
Podlahové parní čističe se od mopů odlišují tím, že tělo a hadice mají obdobné jako klasické vysavače, jen místo pohlcování vzduchu vypouští páru. Pro podlahové parní čističe je typická vyšší výkonnost a cena. Jejich nádrže na vodu mívají až pětkrát větší objem, než u parních mopů.
Musíme také zmínit, že existují i přístroje nespadající ani do jedné ze zmíněných kategorií parních čističů. Jsou to tzv. podlahové mycí stroje nebo podlahové myčky. Na první pohled jsou parním mopům fyzicky hodně podobné, avšak zásadní rozdíl tkví v tom, že nevytvářejí žádnou páru. Oproti tomu vstřikují vodu s roztokem na mytí na otočné válce, které jsou pokryty textilií stírající nečistoty. Takový přístroj ihned odsává špinavou vodu do speciální nádržky, nebo ji shromažďuje do sběrných nádobek, jež jsou umístěny za rotujícími válci. V těchto případech se musí doplňovat voda čistá a zároveň vylévat ta použitá.