Jak vyčistit zámkovou dlažbu
Zámková dlažba patří v současné době mezi nejvíce oblíbené řešení venkovních povrchů a je už nedílnou součástí mnoha pozemků. Betonové dlaždice tvoří především chodníky, vozovky, parkovací místa, příjezdové cesty, nebo dláždí cestu do zahrady nebo terasu. Je praktická a proto se těší velké oblibě. Ale část podléhá povětrnostním podmínkám, a časem se i tato dlažba zanese. Objeví se na ní špína, šmouhy, skvrny, mech a plevel a občas nějaká díra či prasklina. Co s tím tedy udělat? Poradíme vám, jak vyčistit zámkovou dlažbu jednou provždy.
Co je vlastně zámková dlažba?
Zámková dlažba je vyrobena ze zhutněného betonu. Je to speciální druh betonu, který se před ztuhnutím upravuje vibracemi. Díky této úpravě má každá betonová dlaždice vyšší pevnost, nižší pórovitost, je více odolná proti mrazu a má celkově delší životnost.
Název zámková dlažba má zamykací zámek, což znamená, že jednotlivé dlaždice mají specifický tvar, kvůli němuž vytvoří při pokládce pod 45stupňovým úhlem „zámek“. Ten zabrání horizontálnímu posunu zámkové dlažby.
Skvrny na zámkové dlažbě
I když má zámková dlažba skvělé vlastnosti, začne časem vlivem užívání a počasí ztrácet svůj původní vzhled. Dojde ke znečištění, spáry se zanesou a usadí se v nich nánosy. Často z nich pak začne vyrůstat mech nebo plevel. Na příjezdových cestách se objeví čmouhy od pneumatik nebo skvrny od motorového oleje. Obtížně se z ní odstraňují také skvrny od rzi nebo zaschlé kapky barvy, malty nebo lepidla. Základem zbavení všech vad na kráse zámkové dlažby je její pravidelná údržba.
Jak vyčistit zámkovou dlažbu?
Obvyklé čištění zámkové dlažby tkví v odstranění nečistot na povrchu dlažby a případného prorůstajícího plevele. Frekvence této pravidelné údržby je závislá na tom, jak moc se plocha zatěžuje a jakým nepříznivým vlivům je vystavena. U většiny ploch je vhodné čistit povrch nejméně jednou, a někdy i dvakrát ročně.
Nežli začnete čistit samotný povrch zámkové dlažby, snažte se nejdříve odstranit prorůstající mech a plevel ze spár. Jestliže je dlažba prorostlá jen zřídka, budete moci odstranit nevítanou vegetaci manuálně. K tomu můžete použít zahradní vidličku, spárovou škrabku, nebo speciální kartáč na spáry.
Pokud je porost ve vaší zámkové dlažbě ve větším rozsahu a připomíná menší džungli, budete muset zakročit mnohem radikálněji. Metoda, kterou používaly již naše babičky je osvědčená, a spočívá v použití vařící vody. Voda o teplotě 98 °C spolehlivě zničí nadzemní část rostliny a definitivně poškodí i její kořenový systém. Vodu o této teplotě stačí pouze vylít na dlažbu porostlou plevelem.
Jestliže budete chtít použít chemické přípravky, vyberte šetrné k životnímu prostředí a také takové, aby u nich nehrozilo zabarvení nebo poškození dlažby. Herbicidy nanášejte na zarostlou dlažbu vždy za slunného počasí, protože déšť by přípravek smyl a jeho účinek by byl minimální. Pokud se budete chtít zbavit plevelů s rozsáhlými kořenovými systémy, pak budete muset aplikaci pro úplné zničení opakovat několikrát.
Pokud se ve spárách vaší zámkové dlažby vyskytuje spíše mech než plevel, můžete vyzkoušet přípravek Mech-stop, což je o účinný likvidátor mechu. Přípravek Mech-stop rychle odstraní mech, aniž byst museli drhnout povrch kartáčem nebo vysokotlakým čističem.
Pokud ve spárách zámkové dlažby žádný mech či plevel nevyrašil, tak jednoduše a bezpečně dlažbu vyčistíte mýdlovou vodou a obyčejným kartáčem. Teplota vody nemá při čištění zámkové dlažby žádný vliv na výsledek. Teplou vodu jistě používáte na mytí keramické dlažby, neboť pomáhá zbavovat povrch mastnoty. Ale betonové dlaždice zámkové dlažby velmi pórovité, takže i vařící voda je na skvrny od oleje krátká. Zkuste ale do ní přidat čisticí prostředek na bázi mýdla, ale vyvarujte se použití přípravků, které obsahují kyseliny a k čištění zámkové dlažby nepoužívejte ani prostředky na mytí nádobí.
Čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem (wapkou)
Je možné, že si myslíte, že to zvládnete sami, ale jste si opravdu jistí, že víte, jakou trysku zvolit, pod jakým úhlem a z jaké vzdálenosti vodu na dlažbu nastříkat a jak silný proud zvolit, abyste dlažbu nepoškodili? Proto se často doporučuje, najmout si na čištění zámkové dlažby vysokotlakým čističem profesionála. Mnohé zásahy jsou totiž neodborné a jejich důsledkem je nevratné a viditelné poškození zámkové dlažby. Žádnou výjimkou nejsou výrazné důlky a kanálky navždy vryté do povrchu dlažby, úplně vyplavený písek ze spár a již zmiňované propady dlažby.
Čištění zámkové dlažby wapkou je celkem běžnou praxí. Víte že, když se zámková dlažba čistí wapkou, tak se vytvoří povětrnostní efekt, který odpovídá 5 letům působení povětrnostních podmínek, a že neodborné čištění zámkové dlažby tímto čističem má na povrch stejný dopad, jako 5leté odolávání dešťům, kroupám, mrazu, sněhu, slunci a větru?
Zámková dlažba se totiž vždy pokládá na pískové podloží, a to má často za následek její propadání. Při čištění zámkové dlažby wapkou se na povrch a především mezi spáry a do podloží dostane příliš mnoho vody a v kombinaci s vyplavením velkého množství písku je důsledkem neodborného čištění wapkou závažné narušení funkčnosti zámkové dlažby.
Ochranný nátěr na zámkovou dlažbu
Hlavní předností kvalitního ochranného nátěru je, že snižuje nasákavost dlažby a účinně brání prorůstání plevele. Zámková dlažba tak zůstane dlouhodobě pěkná, a to i přesto, že ji nebudete muset často věnovat pracnou a nákladnou pravidelnou péči, a to i několikrát ročně.
Proto po odplevelení a důkladném očištění povrchu dopřejte své dlažbě kvalitní ochranný nátěr, který, jak je výše zmíněno, sníží nasákavost povrchu a znesnadní prorůstání plevele.
Aby se však dosáhlo co největšího ochranného efektu při nanášení ochranného nátěru, je nutné dlažbu dobře připravit. Ale jak?
-
Zámkovou dlažbu nejdříve řádně omyjte, odstraňte mech, všechny nečistoty a mastnotu. Pro tento účel se nabízí celá řada profesionálních čistících přípravků, které lze aplikovat svépomocí.
-
Na odstranění plevele ze spár v zámkové dlažbě můžete použít i vysokotlaký čistič s rotační bubnovou dvojitou tryskou. Poté se doporučuje přidat do spár křemičitý písek. Je třeba, aby zámková dlažba byla suchá. Pak už můžete písek vmést vhodným nástrojem.
Použitím ochranného nátěru zlepšíte a obnovíte barvu dlažby, oživíte staré plochy a zvýšíte trvanlivost starých i nových povrchů. Dlažba tak bude mnohem odolnější proti skvrnám a mastnotě a nátěr účinně zabrání prorůstání plevele, řas a mechu. Výsledkem bude čistý, matný povrch bez dlouhodobé nutnosti vysokých nákladů na údržbu.