Čistící zóny

Čisticí zóny se používají např. ve veřejných budovách, v průmyslových objektech, v nákupních a obchodních centrech, kde se kumuluje a pohybuje velké množství lidí. Jde o systém rohoží, které jsou umístěny jak před vstupem do objektu tak i uvnitř něj a to tak, aby co nejvíce eliminovaly vnášení nečistot.

Čistící rohož

Při vstupu do budovy je umístěno několik druhů rohoží. Ty jsou uspořádány v jednotlivých částech za sebou. Čistící zóny tedy slouží k tomu, aby obuv byla před vstupem do objektu maximálně zbavena nečistot. Čistící zóny mají tedy oproti jedné rohoži daleko větší účinnost.

Aby čisticí zóny plnili svůj úkol, musí se zvolit kvalitní rohože a umístit je na správné místo. Rohože musí totiž nečistoty zachytit a odvést do své konstrukce. Proto je velmi důležité zvolit kvalitní a typově správnou rohož.

Třífázová čisticí zóna

Nejčastěji se používá tzv. třífázová čisticí zóna:

1) První čisticí zóna – na odstranění hrubých nečistot

První čisticí zóna se umístí před vchod do budovy a použije se masivní venkovní rohož z přírodního kaučuku. Tato rohož je odolná proti povětrnostním vlivům.

Pro první čisticí zónu je velmi vhodná venkovní kaučuková rohož, což je gumová rohož s drenážními otvory. Otvory zajistí, že nečistoty z podrážek bot budou odstraněny a také odvedeny do spodní odtokové části.

2) Druhá čisticí zóna – k odstranění jemných nečistot

Druhá čistící zóna se již umisťuje do vnitřních prostor budovy, nejlépe do vestibulu nebo hned za vchodové dveře.

Pro druhou čisticí zónu se často používá gumová rohož s čisticími prstíky, které zajistí dokonalý kartáčovací efekt a smetou nečistoty, které se poté usadí ve spodní části rohože.

3) Třetí čisticí zóna – na dočištění a osušení

Tato zóna se umisťuje do vnitřních prostor objektu, nejlépe k poslednímu vstupu.

Tento typ zóny dočistí obuv do všech detailů a pohltí zbytky vlhkosti

Pro třetí čisticí zónu je dobré použít kobercovou nebo textilní rohož, která zajistí konečné dočištění od posledních zbytků nečistot.

Proč se čistící zóny dělají?

Čisticí zóny se dělají hlavně pro co největší eliminaci vnášení nečistot do vnitřních prostor budov a objektů, kde je nutné udržovat vysokou úroveň hygieny a čistoty. Tyto zóny se instalují také proto, aby zabránily rozšíření epidemie. Proto dnes najdete hygienické čistící zóny i v nemocnicích. Zpravidla je to modrá lepivá podložka, přes kterou musíte projít, když jdete na návštěvu do nemocničního pokoje.

Jaké vstupní rohože nebo čistící zóny vybrat?

Pro vstupy do bytů, budov a dalších objektů je důležité, aby byly pokryty rohoží. Je mnoho důvodů pro umístění rohože, nebo čistících zón. Jedním z nich je zamezení přínosu nečistot a také udržení kvality podlah ve vnitřních prostorách.

Před výběrem čistící zóny nebo rohože je nutné provést řadu rozhodnutí, které povedou k výběru nejlepší rohože. Také je důležité rozdělit si využití rohoží a čistících zón dle jejich umístění.

Rohože se dělí do dvou skupin

  1. vnitřní rohože
  2. venkovní rohože

V první fázi je důležité si uvědomit, kam rohož pořizujete. Může to být exteriér, interiér nebo mezidveří.

Pro výběr čistící zóny nebo rohože je velice důležitý rozměr plochy, na kterou rohož nebo čistící zónu budete umisťovat. Nutné také je změřit si plochu a výšku dveří, pod které rohož umístíte. Rohože je možné zapustit do země či položit na plochu s použitím náběhů pro vyrovnání nerovností, které způsobily rohože. Zde je ale třeba počítat s výškou dveří, aby nedocházelo k blokaci dveří rohoží.

Každý druh rohože má své specifické vlastnosti, a proto je třeba si ujasnit, jaký je hlavní důvod pro nákup rohože nebo čistící zóny.

Dělení rohoží podle použití

1) Kusové rohože

Kusové rohože se vyrábí v určitém rozměru. U některých druhů kusových rohoží je ale možné vyrobit rozměr na míru podle Vašich potřeb. Kusové rohože slouží k odstranění nečistot z venkovního prostředí a používají se ve vstupních prostorech do bytů, budov, rodinných domů apod. Mezi kusové rohože patří např. rohože textilní, gumové nebo kokosové rohože a další.

2) Čistící zóny

Čistící zóny jsou výborné řešení pro zachycení nečistot jako je bahno a sníh, vody a prachu. Je velmi důležité si promyslet kombinaci jednotlivých rohoží, aby byly co možná nejefektivnější.

Čistící zóny se dělí do tří zón:

  • Zóna I - Venkovní čistící zóny
    Tyto zóny tvoří gumové a kartáčové rohože, zajišťující odstranění hrubých nečistot jako je bahno a sníh.
     
  • Zóna II – Mezidveří, zádveří
    Tuto zónu tvoří nejčastěji gumové, kartáčové a textilní rohože. Zbaví obuv hrubé špíny, prachu a vody
     
  • Zóna III - Vnitřní čistící zóny
    Nejčastěji jsou tvořeny textilními rohožemi. Ty zachytí zbylou vlhkost a prach.

Na co dávat pozor před výběrem rohože

  • Při poptávce rohoží na míru se musí počítat s rozměrem rámů. U zapuštěných rámů je nutné počítat s tloušťkou 0,6 cm délky a šířky.
  • Před samotným výběrem rohože je nutné zjistit rozměry plochy, kam bude rám s rohoží vložen. Základními třemi parametry pro výběr rohože je délka, šířka, výška.
  • Důležité je také znát zatížení, účel a umístění rohože.
  • Čistící rohože volte větší délky a šetřete na šířce. Více kroků znamená více zachycených nečistot.