Jakou podlahu do novostavby?
Chcete ve vaší novostavbě realizovat pokládku vhodné podlahy a nevíte, která se nejvíce pro novostavby hodí? V tomto článku vám popíšeme dva nejlepší typy takových podlah.
Anhydritová, litá podlaha
Hodláte si vystavět nový domek, a přemýšlíte, jakou podlahu do něj položit? A přejete si zabudovat také podlahové vytápění, které Vám přinese jedinečný komfort bydlení? Pak jsou anhydritové neboli lité podlahy tím nejlepším řešením.
Co je anhydritová podlaha?
Pro anhydritové podlahy je běžně používáno označení lité podlahy nebo také sádrové podlahy. V podstatě se jedná o směs na bázi síranu vápenatého, který je smíchán s vodou, pískem a dalšími přísadami. Pro výrobu anhydritové podlahy se vybírají ty nejkvalitnější a osvědčené suroviny. Anhydritové podlahy se používají jak při výstavbě rodinných domů, tak i bytů. Skvělé uplatnění nalezly také v komerčních objektech a objektech občanské vybavenosti, a tak se lité podlahy zcela jistě stávají nástupci klasických betonových podlah, a sice díky svým nesporným výhodám.
Výhody litých anhydritových podlah
Anhydritové podlahy mají hned několik výhod. A jaké jsou ve srovnání s klasickou betonovou podlahou? Samonivelační potěr podlahy zaručuje perfektní rozprostření, a díky tomu vznikne rovný, hladký a pevný povrch bez dilatačních spár, na který lze pokládat jakoukoliv podlahovou krytinu.
A jaké jsou tedy výhody litých podlah?
- Při aplikaci lité podlahy není třeba fyzicky náročné práce.
- Anhydritové podlahy jsou rychle hotové. Například jejich realizace v běžném rodinném domě netrvá ani jeden celý den.
- Již druhý den po aplikaci samonivelačního potěru lze po podlaze chodit a po čtyřech až pěti dnech podlahu zatížit.
- Po pokládce anhydritové podlahy není nutný zdlouhavý úklid nečistot a prachu.
Průběh realizace litých podlah
Jednou z výhod litých podlah je jejich snadná realizace. Směs potřebná na výrobu anhydritové podlahy se dopravuje na místo stavby ve speciálním mobilním zařízení, a díky tomu dochází ke smíchání s vodou až na místě. Směs se pak během krátké doby nanese na připravený podklad a rozlitím této směsi se vytvoří hladký povrch, kde nevznikají žádné trhliny.
Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, tak je samonivelační potěr to pravé. Lité anhydritové podlahy se velmi dobře a rychle vyhřívají a navíc mají výbornou tepelnou vodivost. Anhydritové podlahy jsou pokládány v tekutém stavu, a tím se zajistí proniknutí směsi do všech míst kolem trubek podlahového topení.
Lehké podlahy
V případě, že nechcete pokládat litou podlahu, tak je možné ji plnohodnotně nahradit lehkou plovoucí podlahou. Kromě mnohem nižší hmotnosti nabízejí lehké podlahy také mnohem lepší tepelné a akustické vlastností, a navíc rychlejší a jednodušší realizaci. A protože jde o zcela suchý proces, tak lze podlahy používat ihned po dokončení.
Realizace lehké podlahy
Při pokládce lehkých podlah se jako vyrovnávací vrstva používá lehké keramické kamenivo, které má průměr 1-4 mm. Na čistý podklad se nasype potřebná vrstva kameniva, která se ručně zhustí. Výška podsypu z Liaporu by měla být vysoká nejméně 2 cm, ale celková výška podsypu není nijak omezena. Zhuštěný podsyp se postupně pokrývá podlahovými deskami, které jsou pokládány systémem pero-drážka. Dle doporučení jejich výrobce je vhodné spoje slepit a prošroubovat. Na závěr se spoje na podlaze přetmelí. Mezi vrstvu Liaporu a podlahové desky se dá vložit ještě kročejová izolace, která zajistí lepší akustickou izolaci podlahy.
Při realizaci lehké plovoucí podlahy nejsou nutné žádné technologické přestávky a podlaha je ihned po dokončení pochozí a připravená na pokládku finálního povrchu. Podsyp z Liaporu v podlahách dokonale vyrovná jakékoliv nerovnosti podkladu, a výrazně zvýší tepelně izolační vlastnosti podlahy, kročejový útlum a dá možnost bezpečné uložit rozvody topení a elektroinstalací. Suché podlahy také díky své nízké hmotnosti nadměrně nezatěžují nosné konstrukce stavby a z tohoto důvodu jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce.