Broušení podlah
Broušení podlah patří k tradičním úpravám a renovací starých parket. Jako první krok se musejí odstranit postranní lišty, které mohou být buď přilepené a nebo přibité pomocí hřebíku. Na jejich odstranění by měl stačit šroubovák. Lišty nesmíte poškodit, protože na konci je budete opět potřebovat. Je důležité z nich pomocí smirkového papíru odstranit starý lak a nečistoty. Pokud z podlahy budou vyčnívat jakékoliv šrouby či hřebíky, je potřeba je kvalitně odstranit, protože pokud na ně najede bruska, nebude mít zrovna radost.
Broušení dřevěné podlahy
Po přebroušené podlaze se musíte pohybovat pouze v čisté obuvi, pokud se na přebroušenou podlahu dostane pot nebo nečistoty, musíte ji přebrousit znovu, protože po nalakování by tyto nečistoty byly velmi viditelné.
Při broušení bude vznik brusný prach, který se dostane všude. Důležitý je respirátor, protože dubový prach zanáší dýchací cesty, dělá velké problémy alergikům a dubový brusný prach je karcinogenní. Je lepší si připlatit za kvalitní brusku, která má místo pytle sací zařízení a naprostá většina prachu je vysáta. Nejprve se brousí nahrubo pomocí pásové brusky a nebo kotouče. Velký pozor si dejte na tvorbu brusné stopy. Pokud totiž s bruskou zůstanete dlouho na jednou místě, může dojít k poškození materiálu.
Další broušení je pomocí jemného brusného papíru. Následně se může začít lakovat, nanáší se několik vrstev laku, mezi kterými musí být dostatečné intervaly na schnutí vrstev.
Broušení anhydritu
Každá anhydritová podlaha, na kterou se bude pokládat nová podlaha se musí vždy obrousit. Na povrchu vzniká tenká měkká vrstva cementového mléka (šlem), kterou je nutné odstranit.