Jak vybrat tu správnou podlahu?
Zajisté, není podlaha jako podlaha. PVC z osmdesátých let, poněkud modernější marmoleum, plovoucí podlahy a parkety, které už dávno vyšly z módy. Je tolik možností, až oči přecházejí, imitace dřeva nebo kamene už není pro bytové architekty nejmenším problémem, vše se totiž dá přímo dokonale sladit. Důležitá pak není jen aktuální móda, ale především spolehlivost a trvanlivost. Kromě jiného, do každého místnosti se hodí jiný materiál, už z podstaty věci. Pojďme si to tedy vše trochu podrobněji projít…
Ve hře je také zdraví, v neposlední řadě i pohodlí celé domácnosti
Nebojte se konzultace s profesionálem, před rekonstrukcí bytu se určitě s někým poraďte. Důležitou roli sehrává i kvalitní podklad – pokud nebude dostatečně stabilní, rovný nebo vyschlý, bohužel bude třeba celá řada úprav, což se následně promítne na výsledné ceně za práci a materiál. Obecně platí, že zatímco podlahu můžete měnit kdykoliv (bude to zkrátka o určitých výdajích a pár dnech nepohodlí), podklad by měl být v co nejlepším stavu. Odborníci dnes už dokáží pomocí speciálního vybavení dosáhnout co největší rovnosti, tudíž pokud nemáte zrovna rovný podklad, není nic ztraceno.
Samotná pokládka podlahy je trochu odlišná místnost od místnosti, svou roli hraje i vyšší vlhkost, jako třeba v koupelně, ale také celková podlahová plocha. Materiály se umí přizpůsobit, tudíž položit podlahu je možné tzv. plovoucím způsobem, případně také napevno spojit s podkladem, obojí má své pro a proti. Tak například, v rámci plovoucí podlahy se lépe instaluje podlahové topení a případná výměna je oproti jiným možnostem doslova hračkou. Svou roli hraje i akustika – nikdo přeci nechce, aby jej sousedé o patro níže moc slyšeli a naopak. V neposlední řadě je klíčová také životnost, obecně platí, že opravdu dobrá podlaha by měla vydržet nejméně jednu generaci.
Pokládka podlahy rozhodně nemusí být drahá, ve většině případů vyjde, samozřejmě s ohledem na druh materiálu a náročnost prací, na zhruba 120 až 160 korun za metr čtvereční, cenovka se liší i podle regionu. Plovoucí varianta podlah vyžaduje i takzvanou parozábranu nebo ochranu proti kročejovému hluku, obecně však platí, že položení dřevěné podlahy vyjde mírně dráž.
Jaký materiál si tedy vybrat? V každé místnosti to může být jiné…
Volba je samozřejmě zcela na vás, jestli si necháte poradit od odborníka nebo se inspirujete u přátel, kteří mají podobnou podlahu, už nehraje takovou roli. Moderní doba samozřejmě hodně přeje ekologii, takže letí organické materiály (polyuretan bez PVC, případně samozřejmě dřevo). Tyto podlahové krytiny zahřejí, ale jsou trochu více náročné na údržbu. Laminát se pak zase hodí tam, kde se očekává vyšší provozní zátěž, nohy spíše zastudí a neměl by přijít do delšího kontaktu s vodou. Měkčené PVC zase nabídne vynikající cenu, ovšem s životností to může být horší a už vůbec nemluvíme o křehkosti. Naopak tvrzený vinyl se snadno udržuje a odolá různým nepříznivým vlivům celé roky. Jde vám z toho hlava kolem? Pak vezměme vše takříkajíc místnost po místnosti.
Dřevo je do chodby škoda, dlažba nebo kámen působí elegantně
Vstup do bytu či domu by měl působit reprezentativně, ale na druhou stranu – udržovat zde čistotu nesmí být během na dlouhou trať. Určitě bude lepší zvolit spíše tmavší variantu, mysleme také na to, kam přesně přijde rohožka. Hrozí tu mechanické poškození, zejména kvůli častějšímu provozu, na podobnou věc si také musíme dát pozor, ideálně pak tedy volíme podlahu, co bude tvrdší a pevnější nad jiné. Dřevo se do vstupní haly či chodby nehodí, laminát a koberec také není právě ideální volbou. To dlažba, kámen nebo tvrzený vinyl je už trochu o něčem jiném…
Jaké důležité otázky si položit v kuchyni?
Podlaha v kuchyni musí odolat mnoha nepříznivým vlivům. Nikdo se jí nebude ptát, jestli nevadí vlhkost nebo třeba pád hrnce nebo pánvičky. Každodenní využívání je samozřejmostí, krytina nesmí v žádném případě podklouzávat, údržba by měla být snadná. A nebojte se, oprava nebo výměna podlahové krytiny v českých kuchyních není náročná, firmy s ní často počítají…
Do kuchyně je ideální dlažba (i když oproti dřívější pozici jasné jedničky musí dnes soupeřit s ostrou konkurencí), ale také linoleum nebo tvrzený vinyl, záleží už spíše na vašich finančních možnostech. Nebojte se třeba také korku! Naopak laminát nebo krytina s větším počtem spár (záleží samozřejmě na barvě) nebo dokonce koberec, to už jsou vysloveně špatné varianty. Dřevo je v tomto ohledu překonaný materiál, který patří jen do kuchyní ve venkovských staveních. Působí sice na první pohled dobře, ale praktické řešení to rozhodně nebude!
V obývacím pokoji bychom si měli odpočinout…
Relaxace po náročném dnu v práci, místo, kam chodíme sledovat TV, klábosit s rodinou nebo odpočívat. Tomu by samozřejmě měla odpovídat i volba konkrétní podlahové krytiny, obývací pokoj je totiž místo setkávání a dlažba nebo kámen sem vysloveně nepatří. Naopak dřevo působí domácky a útulně, totéž lze říci i o vkusně vybraném koberci. Tvrzený vinyl také nebude špatná volba, pokud zkombinujeme litou podlahu s topením, určitě to nebude špatná volba, že?
Zapomínat bychom neměli ani na ložnici. V té totiž odpočíváme ještě více než v obývacím pokoji, a to nejen u nenáročné literatury. Podlaha nemusí být nikterak zvlášť odolná, ale pozor – útulnost je na prvním místě. Budeme tu chodit nejčastěji bosí, takže pozor na prach a studené materiály (a to samozřejmě i opticky). Tedy PVC, dlažba, to prostě v žádném případě! Dřevo nebo tvrzený vinyl, či pokud nejste alergici, tak i koberec – tady jde o velmi racionální volbu!
Děti se musí cítit skvěle, v pokoji bez prachu a zbytečných nečistot
Pro naše ratolesti chceme to nejlepší možné, i tak by se dal označit jednoduše výběr podlahové krytiny pro dětský pokoj. Dlažba, kámen, litá podlaha, role s PVC, to tedy určitě ne! Chceme materiál, co je příjemný na dotek a zahřeje, odolá i případným prudším nárazům a otřesům. Současně musí být antialergický, aby snad ještě neohrožoval zdraví. Dřevo nebo tvrzený vinyl určitě nebude od věci.
Pokud jde o koupelnu, nacházíme se ve speciální sekci. Totiž, nikde jinde není tak vlhko, nikde jinde nehrozí větší proud vody – a to klidně přímo na podlahu! S podobnými věcmi je samozřejmě zapotřebí počítat už dopředu, podlaha v koupelně nesmí být zbytečně kluzká, ideálně pak celoplošně lepená. Pozor na obložení kolem stěn, protože pokud se sem dostane vlhkost v podobě sražené páry, máte zaděláno na nepříjemnou plíseň, té se pak zbavuje jen velmi těžko. Koberec sem proto určitě nedávejte, nevhodný je i laminát nebo dřevo. Naopak litá podlaha nebo dlažba, která se bude dobře vytírat mopem, je rozhodně dobrá varianta. Obecně, keramika a beton se bude ve vlhkém prostředí vyjímat, možná je načase dát šanci i přírodnímu linoleu (jemuž se také říká marmoleum).