Jak vybrat topnou rohož
Topné rohože získaly velkou oblibu pro svoji snadnou a rychlou instalaci. Jsou používané pro hlavní vytápění místnosti nebo pouze pro ohřívání podlahy na příjemnou teplotu. Elektrické topné rohože se instalují v tenké vrstvě elastického tmelu přímo pod dlažbu. Instalují se snadno a spolu s vhodnou regulací zajistí vysoce ekonomický provoz. Topné rohože jsou vhodné jak pro systémy základního vytápění, tak i pro systémy komfortního ohřívání podlahy.
Jak topnou rohož vybrat
1) temperování nebo vytápění?
Než si topnou rohož vyberete, promyslete si, zda chcete mít jen teplé podlahy, nebo byste chtěli vytápět celý dům.
Temperování (částečné vyhřívání) podlah
Hlavním úkolem temperování podlah je zajištění příjemné teploty krytiny povrch.. Hlavním zdrojem tepla vašeho domu bude stále jiný zdroj, jako jsou např. obvyklé radiátory, elektrické konvektory anebo teplovodní podlahové topení. Topné rohože slouží zejména pro zabezpečení komfortně teplé podlahy.
2) zvolte vhodný topný prvek
Pro temperování podlah jsou nejčastěji používané právě topné rohože. Výhody topných rohoží jsou hlavně tyto:
a) Velice rychlá a snadná pokládka, stačí rohož pouze rozvinout na podlahu. Nejčastěji prodávaná topná rohož je značky termoKABEL Basic LEP, která má dokonce samolepicí povrch, jež vám při montáži usnadní upevnění na podlaze.
b) Rohože mají pomocí nosné sítě trvale danou rozteč topného vodiče, což zajistí stále stejný výkon na 1 m2.
c) Topné rohože lze pořídit v mnoha variantách, které jsou optimalizované přímo pro konkrétní použití – např. pod dlažbu, koberce či plovoucí podlahy. Varianty topných rohoží mají jinou konstrukci, výkon a šířku.
d) Vyšší požadavky na teplo, např. v koupelně, dokážou zajistit rohože navržené rovnou do sprchových koutů nebo speciální výrobky mající zvýšený vyšší výkon.
Jaký výkon je vhodný pro temperování?
Doporučený výkon závisí na typu podlahové krytiny:
-
Pro tvrdé podlahové krytiny je pro obvyklé temperování ideální výkon 150-160 W/m2, ale jestliže chcete mít v určitém prostoru o trochu vyšší tepelný komfort, pak můžete použít speciální topné rohože s výkonem cca. 200 W/m2.
-
Pro měkké podlahové krytiny stačí plošný výkon okolo 120 W/m2.
Vytápění topnými rohožemi
Topná rohož pracuje jako otopné těleso instalované v podlaze. Rohož muže být instalována buď do novostavby, nebo do již dříve postavené budovy. Tepelný výkon, který rohože dodávají, může činit 100 W, ale i více než 10 kW.
Topná rohož je složena z tkaniny, ke které je připevněný elektrický topný kabel. Podle způsobu vyrábění jsou rohože lepené a šité. Výhodou šitých rohoží je to, že se mohou použít pro zvláštní tvary místností a jsou vyráběny přímo „na míru“. Výroba lepených rohoží je produktivnější a jejich cena je nižší nežli u šitých rohoží.
Pro pokládku topných rohoží platí tyto podmínky:
- topná rohož se musí být vzdálena minimálně 5 cm od stěn,
- aby nedošlo k tepelným ztrátám, musí být pod rohoží umístěna tepelná izolace,
- připojovací kabel a kabel s termostatem musí být uschovány v ochranné plastové trubce,
- při pokládce rohože do místnosti, která je větší než 20 m2, se musí vytvořit dilatační spára,
- před pokládkou rohože a také po ní musí být provedeno měření odporu topného obvodu,
- základem pro možnou reklamaci je třeba provést vše dle návodu výrobce.
Typy topných rohoží
Topné rohože pro akumulační a poloakumulační vytápění
Výhodou poloakumulačního systému je to, že pořizovací cena topných rohoží je nižší, neboť kabel je umístěný v dostatečně silné vrstvě, čímž zajišťuje stejnoměrné rozprostření teploty.
Nevýhodou je složitější způsob pokládky. Je to hlavně tehdy, kdy má být topný kabel umístěn uvnitř podpěrné betonové desky. Tato nosná deska musí být monolitická. U akumulačních a poloakumulačních systémů je také třeba při prvním uvedení do provozu pečlivě udržovat postupný teplotní náběh podlahy.
Sériově vyráběné topné rohože mají nejmenší příkon 270 W a ty největší mhou mít i více než 4 kW. Příkon 4 kW bohatě stačí pro vytápění velkých provozních nebo kancelářských budov.
Topné rohože pro přímotopné vytápění
Tyto topné rohože jsou uloženy rovnou pod dlažbou v tenké vrstvě pružného tmelu a jsou používány pro systémy hlavního vytápění a také pro systémy komfortního ohřívání podlahy.
Pokud se jedná o funkčnost, tak se rohož, a topný kabel, kromě jejich způsobu pokládky, v ničem neliší. Zabudování okruhu z topných rohoží je sice flexibilnější, avšak náročnější. Rohož je více vhodná pro souměrné plochy.
Topná rohož je uložena ihned pod nášlapnou vrstvou, a to většinou ve flexibilní stěrce anebo samonivelačním potěru. V tomto případě jsou používány kabely o co nejmenších průměrech a s menším lineárním příkonem, aby rozteč smyček byla rovnoměrná a podlaha se stejnoměrně prohřívala.
Topné rohože jsou vyráběny jako samolepící rohože, rohože se samolepícími páskami, a jako ultratenké rohože. Sériově se topné rohože vyrábí pro přímotopné vytápění o šířce 30 a 50 cm a o příkonu 100 – 3000 W.
Protože životnost správně nainstalovaného elektrického vytápění nebo temperování se pohybuje v řádu mnoha desítek let, vyplatí se na topné rohože dbát už při výběru, abyste se vyvarovali vzniku případných problémů ještě před počátkem instalace.