Dřevěné podlahy a podlahové vytápění
Podlahové topení se těší stále větší oblibě. Dřevěné podlahy jsou klasickými podlahovými krytinami, které dokážou navodit pocit domova a mají dlouhou životnost. Při volbě dřevěné podlahy, jako krytiny na podlahové topení, vyvstává dotaz, jestli dřevo pustí teplo z podlahového topení, když je samo o sobě dobrým tepelným izolantem.
Ve skutečnosti jde o omyl, dřevo má totiž vynikající schopnost teplo akumulovat, proto je dřevěná podlaha teplá ještě dlouho poté, co se topení vypne. Dřevěné podlahy nejsou oproti dlažbě nebo broušenému anhydritu nikdy pocitově studené. Dřevěné podlahy se tedy dají použít jako finální krytina podlahy s podlahovým topením, musí se ale zachovat konkrétní postupy a vybrat vhodnou dřevinu a vhodný typ podlahoviny.
Podlahové topení
Úkolem podlahového topení je ohřev prostoru nad ním. Je samozřejmě logické, že se musí zakrýt materiálem, který nebude sdílení tepla do prostoru bránit. Vhodným materiálem je keramická dlažba.
Podlahové topení dělíme na dva základní typy. Pod dřevěnou podlahu je vhodnější teplovodní podlahové topení.
-
Teplovodní topení – v podlaze jsou rozvedeny trubky, kterými proudí teplá voda. Teplota vody je v rozsahu 35 – 45 °C, a nesmí se překročit maximální teplota povrchu podlahy.
-
Elektrické topení – v podlaze jsou zabudovány odporové kabely, rohože, instalační desky a topné fólie. Vede se jimi regulovaný elektrický proud. Je zapotřebí použít termostat s podlahovým senzorem, který hlídá maximální teplotu povrchu, a ta je 27 °C.
Jaké dřevo použít?
Dřevo, které se použije na dřevěnou podlahu musí být upraveno speciálními technologiemi, které ho budou stabilizovat. Jinak by totiž mohlo dojít k jeho vysychání nebo roztahování působením vlhkosti. Nejvhodnější dřevěná podlaha je dvouvrstvá dřevěná podlaha, a sice kvůli dobré rozměrové stabilitě a nízké stavební výšce.
Pro podlahové topení se upřednostňují konkrétní druhy dřevin. Z měkkých dřevin mezi ně patří severský smrk a borovice, sibiřský modřín, z tvrdých dřevin kanadský javor a ořech, evropský dub a také jasan. Obecně tedy platí, že většina dřevin pro podlahové topení vhodná je, nejvíce však záleží na zvolené tloušťce podlahoviny. Každá dřevina totiž jinak propouští teplo a má tedy jiný tepelný odpor.
Rozhodující je také výška a šířka dřeva
Obecně platí, že čím větší je délka nebo šířka prken, tím více podlaha teplo propustí a proto se nedoporučuje použít masivní dřevo. U masivní dřevěné podlahy hraje důležitou roli také její formát. Čím silnější masiv bude, tím vyšší tepelný odpor bude klást, a to zvýší náklady na vytápění.
Doporučuji se tak vícevrstvé dřevěné krytiny, nejlépe s výškou 7 mm, která podporuje výhodnější hodnoty tepelného odporu. V případě dvouvrstvých dřevěných krytin se doporučují výšky od 10 do 16 mm a u třívrstvých 10 mm. Šířka lamel by se měla pohybovat kolem 120 – 150 mm.
Úpravy povrchu dřevěné podlahy
Dřevěné podlahy lze upravovat olejováním i lakováním. Dnes už olej z vytápěné podlahy nevyprchává a není cítit, a proto ho odborníci doporučují. Naolejované podlahy mají matný povrch, nejsou lesklé a nejsou na nich oděrky a škrábance.
Jak zamezit tvarovým změnám dřevěné podlahy
Tvarové změny během pohlcování vlhkosti a sesychání dřeva nejsou patrné na délce prken, ale na jejich šířce. Tomu se ale dá zamezit jednoduchým trikem. Na začátku topné sezóny zahřívejte podlahu pozvolna, než dosáhnete požadované teploty. To bude trvat cca 14 dní. Stejně tak s podlahovým vytápěním končíte na konci topné sezóny. Tvarová nestabilita dřeva je totiž nejvíce způsobována prudkými změnami teplot.
Pravidla pro pokládku dřevěné podlahy na podlahové topení
Pokud ale přece jen budete chtít položit masivní dřevěnou podlahu, pak dodržujte tyto pravidla:
-
Masivní dřevěnou podlahu by měl rozhodně pokládat odborník.
-
Velmi důležitý je precizně připravený podklad, což znamená, že by měl být anhydritový nebo cementový podklad dostatečně vysušený
-
Pak už nezáleží na tom, zda máte podlahové topení teplovodní nebo elektrické.
-
Při pokládce dodržujte dilatační spáry ode zdi alespoň 5 mm. Po pokládce pak zakryjte spáry podlahovými lištami.
-
Maximální teplota povrchu podlahy by nikdy neměla překročit 26 °C. Tomu musíte přizpůsobit používání podlahového topení.
-
Tepelný odpor všech použitých materiálů kromě dřeva a lepidla by neměl překročit 0,15 m2 K/W.