Jakou podlahu do kuchyně?
Moderní bydlení obnovilo význam kuchyně jako ústřední části interiéru, která se stává reprezentační záležitostí svých majitelů, a která se dostává do centra dění a pozornosti. Kuchyně je také specifickým místem v každé domácnosti, už jen proto, že podlaha je právě v kuchyni vystavena podstatně větší zátěži. Může se jednat o nečistoty, možnost rozlití vody i spadlé talíře. Snad každý, kdo si vybírá novou podlahu, si přeje, aby vydržela co nejdéle. Jakou variantu v nepřeberném množství podlahových krytin vybrat?
Již při prvním výběru je nutné myslet na vysokou odolnost proti poškození, poškrábání a samozřejmostí by měla být dlouhá životnost. To jsou nejdůležitější vlastnosti, které by měla každá vhodná podlaha do kuchyně mít. V posledních letech jsou stále více požadovány protiskluzové vlastnosti a hladká podlaha beze spár, v nichž se často usazují nečistoty.
Uspořádání prostoru i provozu této části interiéru si vyžaduje výběr vhodné podlahy, která splní jak provozní, tak i estetické potřeby této části interiéru.
Podlaha vhodná do kuchyně
Dnes velmi žádanými podlahovými krytinami právě do kuchyně jsou PVC, vinyl, dlaždice, laminátové podlahy, ale také dřevo nebo korek. Tyto materiály splňují nároky a požadavky na kuchyňské podlahy. V kurzu jsou také podlahy z přírodních materiálů, jako je např. kámen, mramor a dřevo Ty jsou stylovým vrcholem každého interiéru, což samozřejmě platí také pro kuchyně.
Nejčastěji používaným a univerzálním materiálem podlahových krytin do kuchyně jsou už z dřívějška PVC krytiny, ke kterým se dnes řadí vinylové podlahy, které v mnoha designových variantách a kvalitativních úpravách dokážou vyhovět provozním i obytným potřebám kuchyně. Hvězdou mezi nimi je přírodní varianta linolea – marmoleum. Není přitom o mnoho dražší než klasický vinyl.
PVC a vinylové podlahy do kuchyně
Vinyly jsou dnes materiálem nejen cenově dobře dostupným, ale mají také vlastnosti, které odolávají vodě, vlhku i chemickému a mechanickému poškození. K variantám vinylových podlah se řadí také zámkové vinylové podlahy a tzv. tichá podlaha.
K vinylovým podlahám je možné přiřadit i podlahové krytiny z PVC. V kuchyni se používají tradičně, jejich výhodou je, že se dobře čistí, jejich povrch je měkký a teplý. Snadná je i jejich pokládka, většina PVC podlah se v současné době vyrábí jako samolepicí a v různých rozměrech. Současné vinylové i PVC materiály nabízejí vhodnou kvalitu a také velké množství vzorů – jak vzhledu přírodních materiálů, tak i výrazných moderních vzorů.
Vinylové podlahy jsou odolné, snadno se udržují a mají moderní design. Jedná se o levnější imitaci parket, dlažby i jiných podlahových krytin. Velkou výhodou tohoto materiálu je také jednoduchá oprava.
Dlažba do kuchyně
Majitelé moderních kuchyní volí dost často kombinaci dlaždic, pro sekci vaření, s dřevěnou či laminátovou podlahou ve společenské části. Dlaždice jsou totiž dobře umývatelné, ale jejich nevýhodou je chlad. Z hlediska bezpečnosti není dobré používat ve varné sekci příliš hladké dlaždice Ty by v případě rozlití tekutin mohly hrozit uklouznutím a možným úrazem.
Přírodní materiály
Pokud vás neoslovily vinylové podlahy nebo lina, pak zvolte přírodní materiály, jakými jsou parkety a korek. Důležitým faktem u těchto dvou materiálů, na které je třeba myslet, jsou jistá opatření proti škrábancům, rýhám a protlakům. Zejména dřevěná podlaha je dosti náchylná na drobné oděrky.
Korek je teplý materiál. Pokud chcete mít v kuchyni korkovou podlahu, doporučujeme ji několikrát přelakovat, čímž zabráníte vsakování rozlité vody.
Přírodním srdcem každé kuchyně je podlahová krytina Marmoleum home. Jedná se o směs 100% přírodních ingrediencí. V kuchyni se Marmoleum home cení pro jeho trvanlivost, antibakteriálnost, celistvost povrchu, snadnou údržbu a oslňující paletu barev. Vařte v kuchyni s chutí a podlahou, která obstojí při vašich experimentech řadu let, s možnou renovací v případě poškození a zárukou 25 let.
Laminátové podlahy
U tohoto druhu materiálu do kuchyně je dobré vsadit na jistotu v podobě voděodolných materiálů, které jsou vysoce odolné proti vlhkosti, časté zátěži a proti nejrůznějšímu poškození.
Cena laminátových podlah začíná kolem 300 Kč/m2 korun, voděodolné laminátové varianty se díky jejich prvotřídním vlastnostem pohybují v už trochu vyšší cenové skupině – okolo 1000 Kč/m2.
Laminátová podlaha má vyšší hodnotu kročejového hluku. Z tohoto důvodu je vhodné jako podklad pod tuto krytinu zvolit izolační vrstvu.
Dřevěné podlahy do kuchyně
I dřevěné podlahy se díky nejrůznějším povrchovým úpravám, jako je voskování, olejování atd. staly krytinami hodícími se do kuchyně. Právě díky povrchovým úpravám nedochází při styku dřevěné podlahy s rozlitou vodou k jejímu vsáknutí a tedy ani k změnám rozměrů dřevěné podlahy. Dřevěné podlahy mají také jednu velkou výhodu, a tou je hřejivost. Není tedy nutné podlahové vytápění. Avšak na druhé straně je cena dřevěné podlahy vyšší než u ostatních podlahových materiálů - průměrně okolo 2000 Kč/m2. Nabídka dřevěných podlah do kuchyně je velká. Jedná se o parkety, podlahová prkna, vrstvené dřevěné podlahy, plovoucí podlahy nebo dokonce o podlahy z exotických dřevin.