Čím natřít dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha je investicí na mnoho let, a pokud jí poskytnete náležitou péči, bude vám po celou tuto dobu sloužit k vaší spokojenosti. Přírodní materiály mají dlouhou životnost, avšak je zapotřebí o ně správně pečovat, což znamená, že se musí čistit a starat se o ně ochrannými nátěry.

Nátěr na dřevěnou podlahu

Dřevo je přírodní materiál, který nejen zútulní interiér, ale má také celou řadu praktických vlastností. Dřevěnými podlahami vytvoříte stylový luxusní interiér, který upoutá pozornost na první pohled.

Avšak dřevěné podlahy jsou na rozdíl od umělých materiálů citlivější na výkyvy teplot, vlhkosti nebo na mechanické poškození. Jestliže tedy chcete, aby vaše podlaha vydržela spoustu let, pak je nutné o ni náležitě pečovat a udržovat v místnosti vlhkost v rozmezí 50-60%.

Povrchové úpravy dřevěných podlah

Existuje více možnosti povrchových úprav dřevěných podlah, které mají různé vlastnosti, výhody i nevýhody. Mezi nejčastější patří lak, olej a vosk.

Olej

Olej je druh nátěrové hmoty, která obsahuje převážně přírodní nebo modifikovaný olej. Ten se zpravidla lisuje ze semen rostlin – např. len, sója, světlice nebo mák. Aby se zlepšily jeho vlastnosti, používají se další oleje – levandule, pomeranč apod., ale také například rostlinné vosky - karnabuský vosk, kalafuna, damarská pryskyřice a další.

Oleje dělíme na:

  • vysychavé
  • vytvrzující
  • UV tvrditelné

Oleje se také mohou ředit vodou, dají se barvit a mají různý obsah vosku (např. tvrdé voskové oleje).

Olejovaná dřevěná podlaha bývá tmavší a olej, kterým se o ni pečuje, zvýrazňuje její strukturu, což působí zcela přirozeně. Olej dřevo vyživuje, čímž zabraňuje jeho praskání a vysychání a navíc jej impregnuje.

Jestliže chcete vrstvu oleje obnovit, stačí jen nanést štětcem další vrstvu (nejlépe jednou jeden až dva roky), a podlahu přitom nemusíte brousit.

Vosk

Vosk se skládá z nenasycených mastných kyselin, esterů, nasycených uhlovodíků apod. Vosk na dřevo tvoří konzistenci pasty, a ta je na dřevo nanášena ve slabé vrstvě a po zaschnutí se vyleští.

Vosk se na dřevěné podlahy nanáší štětcem, špachtlí, nebo strojově, přičemž záleží na konkrétním druhu. Aplikace vosku probíhá rychle a dřevěná podlaha se může renovovat tak, že se poškozené místo jemně zbrousí a znovu navoskuje.

Vosk na bázi vody dodá podlaze sametový lesk a vosk na bázi rozpouštědel vytvoří ochranný film, který zabraňuje uklouznutí.

Při voskování podlahy se dřevo napustí tekutým voskem na bázi včelího vosku a při olejování přírodním olejem. Obě látky se vstřebají hluboko do dřeva, kde vyplní póry, čímž je povrch dřevěné podlahy chráněn proti vlhkosti.

Voskování má jednu velkou výhodu, kterou je zachování přírodního vzhledu, vůně i struktury dřeva. V případě poškození podlahy jen na malém stačí toto místo přebrousit a přeolejovat. Na tomto místě se ale podlaha snáze ušpiní, a tak je vhodné, ji jednou za rok překartáčovat, opět naimpregnovat a přeleštit.

Lak

Posledním materiálem pro nátěr dřevěných podlah je lak. V podstatě se jedná o nátěrovou hmotu, která na povrchu vytvoří dosti odolný film proti tekutinám. Lak může být bezbarvý, lazurovací nebo krycí s vysokou pigmentací.

Použitím laku se vytvoří nová nášlapná vrstva. Ta dřevěnou podlahu výborně chrání a je také možné, nanést ji v několika vrstvách. Výhodou laku je jeho odolnost proti oděru, má protiskluzové vlastnosti a není zapotřebí žádná jeho speciální údržba. Lak má ale také svou nevýhodu, kterou je složitější renovace. Není totiž možné opravit jen poškozenou část podlahy, ale musí se zbrousit celá a nanést novou vrstvu laku.

Lakování je nejčastěji používaná povrchová úprava dřevěných podlah. Na trhu si můžete zakoupit lesklý, polomatný a zcela matný lak, ale to záleží čistě jen na vás. Je však velmi důležité zvolit kvalitní lak, a to proto, že životnost a odolnost podlahy závisí z velké části právě na druhu použitého laku.

Aby lak podlahu chránil proti poškrábání a prošlapání, musí být dostatečně tvrdý, ale také elastický, aby dokázal odolat změnám rozměrů dřeva, které jsou způsobeny změnami klimatických podmínek.

Lakované podlahy se snadno udržují a jsou odolné proti mechanickému poškození. Některé kvalitní velkoplošné parkety jsou již nalakovány přímo při výrobě, což má své výhody. Šetří to čas a vy nemusíte dbát na vytvoření ideálních podmínek pro zaschnutí laku, což jsou dodržení technologie, zabezpečení bezprašného prostředí nebo doby schnutí.