Čedičová dlažba
Kamenné dlažby z taveného čediče se vyrábějí roztavením přírodního čediče a jeho odlitím do kovových forem. Tavený čedič je známý díky svým vynikajícím užitným vlastnostem, jako je jeho nadprůměrně dlouhá životnost, tvrdost, odolnost vůči opotřebení, vysoká chemická odolnost, odolnost proti otěru, nulová nasákavost, mrazuvzdornost a korozivzdornost. Také jejich vzhled je atraktivní a nevšední, a proto vypadají nádherně jak v interiérech, tak i exteriérech. Díky svému vzhledu a kvalitě uspokojí čedičová dlažba i náročnější zákazníky.
Výrobky z taveného čediče jsou hladké a pro jejich lepší přilnavost k pojivům jsou na nepracovní straně opatřeny jemnějším nebo hrubším drážkováním. Při lití je do tohoto povrchu ještě vtlačován písek, jehož jednotlivá zrna tento povrch zdrsňují. Zkouškami na přilnavost se prokázalo, že takto pískované odlitky disponují velmi dobrou přilnavostí k tradičním i moderním syntetickým pojivům.
Povrch čedičové dlažby
Dlažby z taveného čediče mohou mít povrch hladký nebo protiskluzný. K této dlažbě se vyrábí i různé doplňky, jako např. soklové dlaždice, L-kusy a dlaždice atypických tvarů. Barevný odstín těchto dlažeb závisí na povaze přírodního materiálu a nedá se měnit či zbarvit. Každá dlaždice je doslova originál, což znamená, že čedičová dlažba je neopakovatelná, unikátní.
Tyto dlažby se vyrábí se třemi základními typy rubové strany:
- Nejpoužívanější je tzv. jemný rastr. Používá se pro lepení do tmelů nebo malt stejně jako keramická dlažba.
- Hrubý rastr se už tolik nepoužívá jako v minulosti, kdy se více uplatňovala metoda pokládky tzv. “do živého”, kdy se dlaždice kladly do lože ze zavlhlé betonové směsi přímo při betonování podlah.
- Hladké dlaždice, bez rastrování se používají pouze zřídka pro speciální druhy lepení, kdy se požaduje naprosto minimální tloušťka podkladového lepidla.
Pokládka a lepení čedičové dlažby
K lepení a spárování čedičových dlaždic se doporučuje používat materiály z řady EUFIX, které jsou pro tyto dlaždice přímo vyrobené. Čedičové dlaždice jsou pokládány běžným způsobem známým ve stavebnictví, ale je nutné, počítat s větší tloušťkou spojovacího lepidla či tmelu. Před kladením se musí dlaždice očistit od prachu a po očištění se dlaždice kladou do maltového lože, nebo do lože ze zavlhlé betonové směsi. Je možné je také lepit tmelem na připravený, důkladně očištěný, vyzrálý a soudržný betonový podklad. Lepidlo se musí rozprostřít po celé ploše podkladu a nanáší se zubovou stěrkou, přičemž výška zubu činí 6 až 8 mm. Při pokládce nesmí pod dlaždicemi zůstávat dutiny. Lepidlo smí vniknout do spár nejvýše 1/3 tloušťky dlaždic.
U čedičové dlažby se může spojovací lepidlo nanášet také na rub jednotlivých dlaždic. Po dostatečném ztvrdnutí lepidla, což je nejdříve za 1 až 2 dny se provádí spárování. Zde se opět doporučuje použití spárovačky z řady materiálů EUFIX. Velikost spár mezi pokládanými dlaždicemi musí činit minimálně 3 až 7 mm a spáry musí být navíc stejnoměrně široké, rovné, přímé a nepropadlé. Spárovací hmota nesmí vystupovat nad povrch podlahy, takže přebytečnou hmotu můžete odstranit například vlhkou houbičkou.
Vzhledem k jemným povrchovým nerovnostem dlaždic, které vznikají chladnutím taveniny ve formě, je nutné dodržovat naprostou čistotu díla, protože zaschlé zbytky by se po zatuhnutí velmi špatně odstraňovaly. Dlažba se proto musí omývat ihned po částečném zatuhnutí spár.
Řezání čedičové dlažby
Dlažba z taveného čediče se řeže diamantovými pilami za intenzivního chlazení vodou. Výrobcem je doporučováno použít diamantové segmentové kotouče, které jsou určené k řezání tvrdých materiálů (např. žuly). Existuje tu však ještě jedna možnost – výrobce vám na základě výkresu dodá dlažbu již nařezanou včetně soklových dlaždic. Použít se mohou také diamantové korunkové vrtáky a diamantové frézovací nástroje. Běžné zabrušování však lze provádět i karborundem.
Jak řezat čedič?
Při řezání dodržujte následující pokyny:
- Nejdříve se ujistěte, že řezaná čedičová dlažba je dobře a pevně umístěna na stole pily.
- Zajistěte rovnoměrná vysoký přísun vody jak na diamantový kotouč, tak také na čedičovou dlažbu. Voda by měla kotouč chladit a být vtahována do řezu, neboť přehřátá čedičová dlažba i diamantový kotouč mohou velmi snadno prasknout.
- Diamantový kotouč by se měl točit tak rychle, aby byly vibrace minimální. Tak se sníží riziko štípání.
- Jak tedy čedič řezat? Čedič posunujte do řezu zlehka, jemně a rovnoměrně, nechte pracovat samotný diamantový kotouč na čedič.
- Pokud má diamantový kotouč při řezání čedičové dlažby tendenci se tupit, tak je vhodné jej občas naostřit oživovacím kamenem, což je speciální čistící kámen z bílého korundu. Dobře a zavčas oživený diamantový kotouč poskytne rychlejší řez a menší vibrace při řezání. Oživování se doporučuje provádět pod vodou, nebo alespoň nechat kámen nasáknout vodou.
- Ke konci řezání postupujte velmi opatrně, aby se poslední část řezu čedičové dlažby neodlomila.
- Pokud to bude po řezání čedičové dlažby potřeba, k finálnímu začištění a zabroušení hran dobře poslouží ruční diamantová brusná houbička.
Údržba čedičové dlažby
Povrch čedičových dlažeb je bezprašný, a proto si k údržbě vystačíme s běžnými úklidovými prostředky. Údržba je velmi snadná i v případě protiskluzové dlažby, kde jsou výstupky konstruovány pro snadné čištění. Vzhledem k vysoké chemické odolnosti čedičových dlažeb se nemusíte bát, že byste jejich povrch čištěním poškodili. Ihned po montáži se ale ještě doporučuje omýt dlažbu 8% roztokem octu. Další údržba pak bude spočívat hlavně ve stírání vlhkým hadrem. Do vody můžete přidat polévkovou lžíci stolního oleje, zvýrazní se tak lesk dlaždic.