Spárování obkladů a dlažby
Realizace dlažby nebo obkladů není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. Dlažba nebo dlaždičky se musí vybírat opravdu důkladně, protože jistě předpokládáte, že vám na podlaze či stěně vydrží i několik desítek let. Mnoho času věnujete prohlížením různých katalogů firem, která dlažby nabízejí, vyhledáváte je i na internetových stránkách obchodů, a když si pak vyberete dlažbu podle vašich představ, začnete přemýšlet o tom, jak spárování dlaždiček provést, aby to jejich vzhledu neuškodilo a aby spárování zůstalo po hodně dlouhou dobu kvalitní.
Bedlivě pak vybíráte typ obkladů za kuchyňskou linku, dlažbu na terasu či balkón a jiný typ zase pro podlahu v předsíni nebo třeba v koupelně. Podle budoucího zatížení poté připravujete podklad a vybíráte lepidlo. Stejně pečliví byste měli být při výběru spárovací malty. Obklady v kuchyni jsou totiž dlouhodobě namáhány než například na terase. Pokud toto vše pečlivě zvážíte, budete mít z krásných spár radost dlouho.
Ale protože někdy není jednoduché poznat, jaké vlastnosti určité balení spárovací hmoty má, nebo nechcete luštit podrobné složení, tak k tomuto slouží symboly, které vám výběr usnadní.
Rady na spárování
- Když lepidlo, kterým jste obklad připevnili, dostatečně ztvrdne, můžete začít spárovat. Na výběr máte spoustu barev i sanitárních silikonů
- Nejlépe uděláte, když použijete spárovací maltu s menší nasákavostí, protože výsledek pak bude odolnější vůči vzniku plísní a špíně.
- Použijete-li maltu s vysokou pevností a nízkým obroušením, získáte záruku dlouhé životnosti spáry.
- Spárovací hmota by měla být neměnná vůči UV záření, pokud jde o její barevnost. Pokud chcete spárovat dlažbu, bude lepší použít na práci tmavý odstín.
Staré jako nové
Kromě základní barevné spárovací hmoty Knauf Fugenbunt, určené pro šířku spár od 2 do 8 mm, jsou k dostání také speciální spárovací malty pro širší spáry, které jsou vysoce odolné vůči vlhkosti (Knauf Fugenbreit. Dále existuje i hmota v sedmi barevných odstínech s perleťovým efektem (Knauf Flexfuge Schnell) a také spárovací malta pro podlahovou dlažbu k vnitřnímu i vnějšímu použití (Knauf Spezialfuge Bodenfliesen). Barvu spár, které jsou vyplněné cementovými spárovacími hmotami, můžete změnit pomocí přípravku Knauf Fugenfrisch.
Jak kvalitně a trvanlivě vyspárovat dlažbu
Než začnete dlaždice pokládat, uděláte dobře, když si vytvoříte kladečský plán. Tak předejdete chybám a nehodám. Také se vyplatí dlaždice předem „nanečisto“ seskládat do požadovaných obrazců. Tím se ujistíte, že vám žádné dlaždice nechybí a budete vědět, jak na to.
Mějte na paměti, že se dlaždice kladou vždy od prostřed a nikdy ne od jednoho kraje k druhému. Mohlo by se totiž stát, že by u jednoho kraje zbyla dlaždice, kterou byste museli ořezat na méně než 10 cm. Když tedy začnete pokládat od prostřed, pak takovým věcem včas zabráníte.
Také je mnohem praktičtější nejdříve položit dlažbu a teprve pak nechat zabudovat vanu a další spotřebiče. V opačném případě by pokladač musel dlaždice ořezávat podle zařízení, což se povede přesně pouze v menšině případů.
Výběr spárovací hmoty
U výběru spárovací hmoty je nejdůležitějším kritériem to, zda dlažba bude pokládána v interiéru nebo exteriéru. Dále byste měli myslet na namáhání podlahy teplotními výkyvy. Teplem bude rozhodně více namáhána podlaha s dlažbou na terase či v sauně, než třeba v kuchyni a pokojích. Musíte také zvážit, zda na dlažbu budou působit jakékoliv další škodlivé vlivy, např. chemikálie, pohonné hmoty nebo nadměrné zatížení, a také to, jaká barva se k dlaždicím bude hodit.
Co se týče složení materiálu spárovacích hmot, na klasické, nijak příliš zatěžované plochy, se dají použít obyčejné cementové tmely. Do koupelen, kuchyní, bazénů a jinak zatěžovaných místností, volte epoxidové tmely, které jsou více odolné a v daných podmínkách více trvanlivé. Co se týče dilatačních a styčných spár, tak ty jsou opravdu zvláštním případem, protože ty je třeba pro jejich zachování a dlouhou životnost vyplnit pružným, silikonovým tmelem.
Vybrat si můžete až 25 barevných odstínů, takže je velmi pravděpodobné, že se trefíte do zcela stejného, nebo alespoň hodně podobného tomu na vašich dlaždicích. Avšak než s vyplňováním spárovací hmotou začnete, nezapomeňte na důkladné odstranění veškerého lepidla, které se během pokládky dostalo mimo spodek dlaždiček. Tím, že lepidlo odstraníte, předejdete vytvoření fleků, které by mohly vzniknout právě smísením světlejší spárovací hmoty s tmavým lepidlem. S vyplňováním spárovací hmotou začněte až po zaschnutí lepidla, což nastává přibližně po 24 hodinách.
A nyní přímo spárování
Když jsou spáry již dokonale vyčištěné, zbavené všech nečistot a lepidlo již uschlo, můžete začít s mísením spárovací hmoty. Postupujte přesně dle pokynů výrobce a souslednosti jednotlivých kroků. Jedině tak bude zaručena maximální kvalita produktu. Ve většině případů se musí spárovací hmota dobře promíchat, je také nutné odstranit hrudky a poté nechat asi 5 minut uležet. Spáry vyplňujte gumovým hladítkem tak, abyste do nich mohli hmotu důkladně vetřít a aby byly spáry vyplněny opravdu dokonale.
Spáry schnou velmi individuálně, protože jejich schnutí se zakládá na klimatu místnosti a na šířce i hloubce spáry. U nasákavých obkladů se však obecně uvádí doba v řádu 5 – 25 minut a u nenasákavých 20 – 90 minut. Aby bylo možno spáry lehce začistit, je po prvním zatuhnutí nutné spáry přejet lehkým krouživým pohybem navlhčenou houbou. Až spáry důkladně ztvrdnou, můžete spáru zcela začistit a nakonec omýt.