Podlaha do přívěsného vozíku (výroba, výměna)
Chtěli byste mít svůj vlastní přívěsný vozík, ale nechcete si ho kupovat? Pokud jste zkušený kutil a již jste si něco sám vyrobil, pak návod najdete právě zde, a jistě to pro vás nebude nic obtížného.
Před tím, než začnete vozík stavět, budete muset strávit spoustu hodin v obchodech nebo na e-shopech. Za prvé si budete muset pořídit ocelový rám nebo přinejmenším dlouhé čtvercové ocelové tyče, ze kterých rám vyrobíte a zároveň z nich vytvoříte rameno, které pak přivěsíte k autu. Dále budete potřebovat také pneumatiky, blatníky, světla a odrazky, voděodolnou překližku na zeď a na podlahu přívěsu, držák na propojení s autem, a jako poslední součástku budete muset mít elektroniku, kterou propojíte s autem.
Budete potřebovat také kvalitní vybavení
Až budete mít všechny nezbytné součástky, můžete začít stavět. Ke stavbě ale budete potřebovat opravdu kvalitní výbavu. Nejzákladnější je svářečka, kterou budete muset použít již u prvního kroku. Tím je vytvoření kostry přívěsného vozíku. Poté již můžete nainstalovat blatníky, kola a elektroniku a nakonec elektroniku a osvětlení. V průběhu stavby nezapomeňte na místo určené pro SPZ.
Jaká bude cena vozíku?
Přívěsný vozík vytvořený podomácku vám bude sice dělat velkou radost, ale jeho stavba není, co se týče ceny, nijak výhodná. Ocelové tyče vás přijdou na cca 300 Kč za metr, a tedy za celou částku zaplatíte přibližně 4 200 Kč. Dále budete muset zakoupit dřevěnou podlahu a stěny přívěsu, na to si nachystejte asi dalších 1 000 Kč. Světla a podobné maličkosti vás nepřijdou draho. Za ty zaplatíte zhruba jen 900 Kč, i když to budou ta nejlepší, co trh nabízí. Pneumatiky jsou pak opět nákladnější. Ceny těch nejlevnějších se pohybují již kolem 1 000 Kč za jednu. Pokud ale do nich budete chtít zainvenstovat více, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, a sice až pro 2 500 Kč za jednu. Protože se další díly shánějí trochu složitěji, nedá se jejich cena přesně určit. Pokud budete nakupovat v autorizované prodejně nebo v autoservisu, připravte si na ostatní potřebné součástky minimálně dalších 4 000 Kč, a to zejména na elektroniku. Jestliže ale vše zakoupíte v již použitém zboží, pak můžete uspořit i polovinu. Takže celkem vás takový svépomocí vyrobený přívěsný vozík může přijít až na minimálně 15 100 Kč, a pokud k tomu ještě připočítáte svůj vzácný čas, který budete muset této stavbě věnovat, můžete se dostat na docela vysoké částky.
Stavba vozíku není to jediné, co vás bude očekávat
Jakmile jej už budete mít postavený, nezapomeňte na to, že ho budete muset nechat zapsat na STK, na místně příslušný odbor dopravy do rejstříku vozidel a současně bude muset mít malý a velký technický průkaz. Všechna tato povolení a ostatní důležité doklady se ale získávají poměrně těžce. Technický průkaz se získává tak, že vámi vyrobený přívěs necháte prověřit stanicí technické kontroly. Ale i tak to bude potřebovat více, než jen vstupní prohlídku a obvyklou registraci. Ještě k tomu všemu jej budete muset nechat zkontrolovat, jestli splňuje všechny předepsané předpisy a parametry, a na základě toho bude nutné jej zaregistrovat na STK, nechat pojistit, stejně jak se to dělá u auta nebo jakéhokoliv jiného přívěsu. A až teprve pak můžete zajít na místně příslušný odbor dopravy a přívěsný vozík nechat zapsat do registru vozidel. Avšak ani tady vás nebudou čekat s otevřenou náručí! Stejně tak jako v pojišťovně, tak i zde vám jistě budou dělat mnoho problémů. Může se také stát, že budete poslán zpět na stanici technické kontroly pro další potvrzení.
Výměna podlahy v přívěsném vozíku
U přívěsných vozíků bývá většinou obyčejná dřevěná podlaha. Ta se ale po několika jízdách v zimě či dešti může poškodit dírou či hnilobou. Jak to ale vyřešit a jakou náhradu zvolit? Které materiály jsou ty nejlepší? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Shnilou podlahu vozíku lze vyměnit
Jestli vám podlaha u přívěsného vozíku shnije, musíte postupovat rychle. Starou podlahu odstraňte až do posledního prkna. Zůstane jen kostra přívěsného vozíku, do které již můžete vložit tu novou. Na ni si již můžete znovu vybrat prkna či voděodolnou překližku. Žádný jiný materiál se nedoporučuje, protože by nemusel vydržet.
Jak podlahu vytvořit?
Na podlahu přívěsu budete tedy nejdříve potřebovat prkna či voděodolné překližky. Podlaha do přívěsného vozíku musí být alespoň 15 mm silná, a proto nevybírejte žádná tenká prkénka, která by se vám hned po první jízdě zlomila. Desky na podlahu nejprve opracujte tak, abyste se daly do vozíku vložit, pak je nařežte na požadovanou délku a udělejte do nich rýhy, díky kterým je do sebe snadno vsunete. Nyní již máte připravené vše, a již stačí je do vozíku jen vložit. Aby prkna držela dobře, je zapotřebí je k vozíku připevnit lepidlem na náročné spoje, které musí být i voděodolné. Hned až budou prkna na svém místě, přelakujte je voděodolným lakem, aby byla ještě odolnější. Nyní je již vše hotovo, a až lak bude suchý, můžete opět někam vyrazit.