Jakou podlahu do panelového bytu?
Bydlení v panelovém domě má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod je také to, že jestliže pod někým bydlíte, jsou často slyšet jeho kroky. A pokud nad vámi bydlí rodina s dětmi, pak už je to spíše sloní dusot. A pokud vás nehezký vzhled a nerovnosti vaší podlahy přivedl k rozhodnutí, že už je na čase investovat do její renovace, nezapomeňte na pár důležitých věcí.
Kromě estetického vzhledu posuďte i funkčnost podlahy, protože hezký dekor nijak neovlivňuje její kvalitu. Při výběru nové krytiny bude prioritami hlavně nízká hlučnost, konstrukční výška, snadná údržba a mechanická odolnost podlahy.
Zaměřte se na odhlučnění podlahy
Pokud slyšíte zvuky od sousedky bydlící nad vámi, tak nemá zřejmě stejně tak jako vy odhlučněný strop. V těchto případech se k výměně za nové doporučují především přírodní linoleum a PVC, méně často pak vrstvené dřevené podlahové krytiny a lamináty. Eliminovat hlučnost také pomohou zvukově izolační podložky, které jsou u pokládky používány plovoucím způsobem. Avšak obecně platí, že tišší jsou vždy ty podlahy, které se lepí celoplošně.
Základem šíření kročejových zvuků a hluku z nárazů či posouvání předmětů v bytě je totiž přenos otřesů do stropů a zdí, čímž dochází k šíření zvuků. Tvrdé materiály žádné otřesy netlumí, ale snadno je naopak přenášejí dál.
Pokud tedy máte v bytě tvrdé podlahy, jako je dřevo, laminát, dlažba, pak před pokládkou nové položte akustickou izolaci. Mohou jí být např. dřevovláknité desky, korková podložka či jiná protihluková izolace. Akustická izolace je často také součástí podlahových dílců.
Vícevrstvé podlahy v izolačním podkladě tlumí hluk výrazněji
Na hlučnost podlahy nemá vliv jen materiál, ze kterého je vyrobená, ale také celá její konstrukce. Dokonalou zvukovou izolaci zaručí podlaha seskládaná z několika silných vrstev, ze kterých jedna je zrovna izolační.
Ideální jsou plovoucí podlahy, jejichž kročejová izolace odděluje horní podlahovou vrstvu od nosné konstrukce stropu i stěn, a právě díky tomuto nepřenáší zvuky a otřesy do konstrukce domu, čemuž se říká, že „plave“ v izolačním.
Do paneláku jsou vhodné měkčí typy podlah
Pružné a měkké podlahy, jako je linoleum, PVC, marmoleum, vynil, korek, koberec, Tyto podlahy částečně tlumí nárazy a kroky díky svému přirozenému složení, ale nezlepší celkovou akustiku v místnosti. Pro využití v panelových bytech jsou však vhodnou verzí podlahové krytiny.
Staré podlahy raději odstraňte
Může to vypadat jako dobrý nápad a časově i finančně úsporné řešení položit novou podlahovou krytinu na tu starou, ale to se nedoporučuje. Pod starou podlahou se totiž někdy mohou skrývat například nejrůznější zplesnivělé podložky či nasypaná škvára. Ty potom mohou být zdrojem prachu a plísní.
Pokud chcete mít jistotu, po čem skutečně chodíte, tak staré podlahové krytiny odstraňte, podklad vyčistěte a přichystejte nový, například za pomoci samonivelační stěrky.
Jakou podlahovou krytinu do paneláku zvolit
Do panelového bytu se doporučuje zvolit pružnější materiály, jako je vinyl, korek, PVC, marmoleum nebo přírodní linoleum. Skvělým tlumičem kročejového hluku je také celoplošný koberec s vysokým hustým vlasem a filcovým podkladem.
Jednou z nejvhodnějších podlahových krytin do panelových bytů je korková podlaha, a to zásluhou přirozené elasticity materiálu, absorpce hluku a dokonalé tepelné izolace
Náš tip: Korkové podlahy jsou k dostání v provedení dlaždic pro pevné lepení i jako plovoucí podlahy. Na výběr máte korkové podlahy s povrchovou úpravou vinylovou fólií či keramickým lakem a také bez povrchové úpravy. Existuje také korková podlaha s povrchovou úpravou lakem HPS, která se hodí do bytu s malými dětmi a domácími mazlíčky.
Myslete i na podlahové lišty
Důležitým doplňkem všech podlah jsou podlahové lišty. Vedle klasických obvodových lišt existují i vyrovnávací lišty pro přechod mezi dvěma typy podlahových krytin.
Dalším typem jsou lišty přechodové, jež nahrazují práh, a slouží k překlenutí spojů jednoho typu krytiny. Také se vám hodí lišty ukončovací a různé doplňky, jakou jsou např. kroužky hodící se k umístění okolo rour vytápění či schodové lišty.
Údržba podlahy v panelovém bytě
Pokud jde o údržbu podlahy, pak se nejlépe udržuje v čistotě podlaha z dlažby a pak z PVC. Tyto stačí vysát nebo jen setřít. Ani u přírodního linolea není problém. Nečistoty z něj odstraníte nasucho, zametete jej mopem nebo vysajete, a to stejné lze dělat také u laminátu.
Nejnáročnější na údržbu jsou dřevěné podlahové krytiny, u kterých se uvádí, že jestli je budete chtít vytírat namokro, pak má voda uschnout do jedné minuty. Je také důležité se o ně pravidelně starat. To znamená, že lakované dřevo se občas zbrousí a olejované se jednou za 1 až 3 roky znovu naolejuje.