Jak udělat nivelaci podlahy?
Uvažujete o výměně staré podlahové krytiny za novou? V tomto případě myslete na to, že základem pro pokládku je vždy rovný, pevný a suchý povrch. Pokud tomu takto u vás není, budete muset podklad vyrovnat nivelační stěrkou, a jak to udělat svépomocí, se dozvíte v tomto článku.
Mnoho podkladů po odstranění podlahy není rovných, jsou na nich zbytky starého lepidla nebo asfaltu, drolí se nebo jsou v nich i trhliny. A v tomto případě jsou dvě možnosti, jak postupovat dále:
-
Pokud jste se rozhodli, položit novou podlahovou krytinu na nerovný povrch, pak od ní očekávejte jen krátkou životnost. Při chůzi po ní budete mít navíc nepříjemný pocit a občas bude takto položená podlaha vydávat různé zvuky.
-
Druhou možností je, začít se informovat, jak podklad upravit a jaká je přípustná odchylka v rovnosti podkladu a tento poté upravíte.
Požadavky na podklad
Aby si vaše podlaha zachovala svoji životnost, pak musí být podklad opravdu kvalitní. Dalším důležitým požadavkem je její odolnost vůči obyčejnému tlaku, který se vyvolá provozem a zatížením. Před pokládkou je také nezbytné zkontrolovat, zda je podklad skutečně rovný, čistý, suchý a bez větších trhlin.
Odchylky v rovnosti pod nášlapnou vrstvou nesmí překročit:
- 2 mm na 2 metry u pryžových, plastových, textilních podlahovin, keramických dlaždic a mozaikových parket
- 4 mm na 2 metry u laminátových nebo dřevěných podlah
Dále je nutné, aby byl podklad důkladně očištěný od zbytků starých podlahových krytin a lepidel. Pokud je na povrchu staré lepidlo nebo asfalt, odstraňte jej odsekáním nebo oškrábáním všech uvolněných částí, které s podkladem nesoudrží.
Zjištění nerovností
Nerovnosti podkladu se dají snadno zjistit pomocí vodováhy, a pokud jsou na něm různé boule a hrboly, je třeba je mechanicky odstranit. V případě, že si na to sami netroufáte, obraťte se na nějakou profesionální firmu, která má s přípravou podkladu pro pokládku bohaté zkušenosti. Pokud v podkladu najdete i více než 0,5 cm hluboké trhliny, je třeba jej celý opravit, a sice pomocí nivelace.
Co je to nivelační stěrka?
Nivelační stěrka je paropropustná celkem rychle tuhnoucí hmota. Vyrábí se pro tloušťky povrchu od 2 mm až po několikacentimetrové vrstvy. Při jejím výběru tedy hodně záleží na tom, jak silné nerovnosti na vaší podlaze jsou a jakou podlahovou krytinu chcete pokládat. Na trhu seženete různé nivelace, které s hodí pro dřevěné podlahy, podlahové vytápění apod.
Postup při nivelaci podlahy
Před samotnou nivelací by měl být povrch očištěn od nánosů starého lepidla, vyrovnaný různých výstupků atd. Také je nezbytné odstranit prach a jiné nečistoty. Nutná je také penetrace povrchu, kterou je možné provést válečkem. Napenetrovaná podlaha pak poté zabraňuje tomu, aby hmota velmi rychle tuhla, a tak budete mít dost času její zpracování. Před samotnou aplikací hmoty je dobré, oblepit stěny ještě dilatační okrajovou páskou.
Jak nivelaci provést?
Než začnete s nivelací pracovat, je v první řadě zapotřebí podlahu zaměřit. Větší nerovnosti vyrovnejte opravnou hmotou a vyčnívající části zbruste brusným strojem. A teď již můžete začít s nivelací pracovat.
Nivelaci promíchejte s vodou v takovém poměru, jaký je uveden výrobcem na obalu výrobku. Vzniklou hmotu vylijte na podlahu a následně rozetřete. K tomu použijte různé speciální nástroje, jako je např. nivelační váleček (tzv. „ježek“- váleček s dlouhými plastovými trny), který se používá nejčastěji nebo například rakli, což je ozubený plech na dlouhé tyči. Záleží na tom, se kterou pomůckou Vám to půjde lépe. Hmotu rozetřete po celé ploše a ježkem odstraňte vzduchové bubliny.
S nivelační hmotou pracujte rychle, aby vám příliš brzy neztuhla. Mnohé nivelační stěrky jsou pochozí již po pár hodinách, ale i přesto se doporučuje, nechat je důkladně zaschnout a ztvrdnout. Podlahu můžete plně zatížit přibližně po 2 -3 dnech. Toto platí také v případě, že s podlahou budete ještě dále pracovat.
Jestliže vrstvu z nivelační hmoty zpracujete opravdu kvalitně, zajistíte tak její dlouhou životnost. Všechny nedostatky, které se mohou vyskytnout, je nutné řešit ihned. Drobné prasklinky je možno upravit okamžitou opravou daného místa a v případě, že stěrka začne praskat více, můžete ji opravit další vrstvou, která může být již mnohem tenčí.