Jak položit koberec na schody
Koberec se opět stále častěji objevuje v našich domácnostech. Už nejen na podlaze, ale i na schodištích. Koberec na schodišti zabraňuje jeho opotřebení, nebezpečí úrazu a zpříjemňuje bosé chození po nich. Po koberci se neuklouzne tak snadno jako například po mokrém kameni, dlažbě, ale i dřevě. Avšak jedině v případě, že je ke schodišti dobře upevněn.
Koberec prostě dokáže studené schodiště s kluzkým povrchem a ostrými hranami proměnit na mnohem bezpečnější a často i mnohem pohlednější prostor. Schodiště potažené kobercem může navíc plynule navazovat na další plochy opatřené stejným kobercem, což vypadá velmi hezky.
V podstatě tou nejběžnější možností, jak koberec na schody položit a zajistit, aby se k nim pěkně a dostatečně přichytil, je lepení. Jak to udělat správně, jaké doplňky se používají a jaké jsou další způsoby pokládky koberce na schodiště se dozvíte v následujícím článku.
Lepení koberce na schodiště v krocích
1. Na jaké schody je možné koberec položit
Schodiště pro pokládku koberce musí být ploché, rovné a nesmí na něm být žádné zbytky dřívějších podlahových krytin. Ale například u takové dlažby stačí vytmelit spáry. V mnoha případech se pak hodí nášlapné části schodů vystěrkovat. Jestliže povrch tmelíte nebo stěrkujete, pak je nutné nechat materiál důkladně zaschnout a vybrousit do roviny. Stěrkované a betonové schodiště se musí před lepením penetrovat a penetraci nechat zaschnout. Poté již můžete s lepením koberce začít.
2. Příprava koberce
Před samotnou pokládkou koberce je zapotřebí ponechat koberec v interiéru minimálně 24 hodin, aby se aklimatizoval. Nejlépe ale 48 hodin. Koberec se tak lépe přizpůsobí klimatu v této místnosti. Jiná příprava koberce není kromě správného řezu na potřebné rozměry nutná.
3. Hliníkové nebo jiné ukončovací profily
Jestliže chcete lepit koberec také v podobě soklu, pak je vhodné nad schodiště namontovat hliníkové nebo jiné ukončovací profily v potřebné výšce. Hliníkové se montují ještě před pokládkou koberce, je ale také možné koberec na sokly nalepit a pak jej ukotvit přišroubovanými lištami.
4. Měření schodiště
Především starší schodiště mají různé rozměry. Na jejich měření budete potřebovat tužku, papír a skládací metr nebo pásmo. Ideální je, když jsou stupně rozměrů stejně široké a hluboké, to ale bývá jen u rovných a novějších schodišť. Jednotlivé změřené stupně si očíslujte jak na schody, tak i na papír, pak jednoduše přiřadíte jednotlivé dílce. Avšak v případě rovného schodiště můžete uříznout jen pruh správně odpovídající délky na šířku a postupně jej lepit celý. Je to mnohem rychlejší, snadnější a výsledek pak vypadá lépe. Jestliže budete koberec řezat, pak bude třeba, aby podstupnice a nášlapy patřily vždy k sobě, protože později budou mít společný kus koberce. Při měření budete muset k vypočítané velikosti kusu koberce vždy připočítat 2 cm na šířku a na délku, protože nalepený koberec lze zaříznout vždy. Pro boční pruhy se soklovou dlažbou (schodnice), musí být změřena délka a maximální šířka pro seříznutý kus koberce a pro jistotu ještě připočítat 5 cm na délku a na šířku.
5. Řez koberce
Pokud jde o výběr vhodného typu koberce, pak se snadněji pracuje se semišovým kobercem než se smyčkovým. Při seřezávání koberce je pak důležitý směr vlasu, který musíte vyznačit šipkou na zadní stranu. Jednotlivé kusy koberce pak řežte tak, aby byl směr vlasu vždy směrem dolů. Tím si zajistíte delší životnost okrajů koberce na stupních. K řezání koberce používejte nůž s ostrou hákovou čepelí a řezat začínejte vždy na zadní straně koberce, kam si také vždy napište číslo stupně a směr vlasu.
6. Lepení koberce
Koberec musí na schodišti dobře držet, a proto musí být použito opravdu kvalitní lepidlo. To musí vydržet i v případě, že na koberec vylijete nějakou tekutinu. Velmi vhodné je kontaktní lepidlo na koberce a schody. Takové lepidlo nejdříve naneste na zadní strany nařezaných kusů koberce, rozetřeme jej špachtlí a počkejte, dokud neuschne. Poté nanášejte lepidlo směrem od shora dolů (od nejvyššího schodu) a postupně koberec přilepujte. Lepidlo se může nanést naráz nejvýše na dva schody a dva díly koberce současně. Opět počkejte, dokud lepidlo na schodech neuschne a až poté přiložte koberec ke schodu a pořádně přitiskněte. Přitisknutí musí být provedeno opravdu pořádně, aby se lepidlo dobře rozprostřelo. Následně již můžete přesahy uříznout nožem na koberce. Stejně tak postupujte i u soklů a schodnic. Nepospíchejte, postupujte pomalu od nejvyššího schodu níže. Pokud tuto práci nestihnete dodělat během jednoho dne, můžete pokračovat další den, aniž byste nějak omezili funkčnost schodiště. Lepidlo zaschne celkem rychle.